Brüksel'de Basına Tanıtıldı

Dünya genelinde en gözde kültürel etkinliklerinden birisi olarak bakılan Europalia Festivali’nin 2015 yılında Türkiye’yi tanıtacağı, Europalia Turkey, Brüksel’de Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Belçika Enerji Bakanı Marie Christine Marghem’in ve Europalia International Başkanı Jacobs De Hagen’in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Brüksel'de Basına Tanıtıldı
 
Europalia’nın tanıtımında konuşan iki Bakan da, Belçika ve Türkiye’ye bu festivalin olumlu katkılar sağlayacağını dile getirdi. Europalia Turkey’in tanıtımında Europalie Turkey Komitesinde yer alan komiser, Dr. Erman Ilıcak, Baron Luc Bertrand, Kristine De Mulder, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Dirk Vermaelen’de konuşma yaparak tanıtımda bulundu.
 
Dünya genelinde Avrupa Ülkelerini ve diğer Ülkelerin Kültürünü tanıtan Europalia festivali öncelikle Avrupa Birliği Ülkelerinin tanıtımını yaptıktan sonra sırayla diğer ülkeleri de ele alıyorlar. Europalia Festivali’nin 2015 yılında Kültür ve Tarihini tanıtacağı ülke Türkiye olacak. Europalia Turkey adı altında Brüksel’deki Belçika Dışişleri Bakanlığında basına tanıtılan Europalia Türkiye’nin açılış konuşmasını yapan Europalia Başkanı Comte Jacobs De Hagen, şöyle dedi:
 
"Türkiye, birçok Kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Türkiye birçok ülkeyi bir birine bağlayan köprü gibidir. Europalia Turkey 2015 için ön çalışmalarımız her iki ülke ile de iyi bir şekilde devam etmektedirö dedi. Europalia Türkiye tanıtımında konuşan Enerji Bakanı Marie Christine Marghem, "Türkiye ile Belçika arasında işçi göçünün 50’nci Yılı kutlanmaktadır bu yıl ve bu festivalin göçün 50. Yılına denk gelmesi güzel bir tesadüf oldu. Bizim Türkiye ile festival çerçevesinde çalışmalarımız devam ediyor ve güzel bir festival olacak dedi. Europalia Türkiye’nin tanıtımında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik 2015 Ekim’inde başlayacak olan ve yaklaşık 4 ay boyunca Ülkemin sahip olduğu son derece zengin köklü, medeniyetin Kültürel ve Sanatsal unsurlarını başta Brüksel olmak üzere, birçok Avrupa kentinde sergileyecegimiz Europalia Turkey sanat festivalının bu ilk basın toplantısında sizlerle beraber olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bireylerin oldugu kadar, toplumlarında yakınlaşması ve birbirlerini anlaması, ancak açık iletişim ve sağlıklı paylaşımla olur. Bu iletişim ve paylaşımının en doğal ve en etkili yolu ise sanatsal ve kültürel faaliyetlerdir. Örneğin bu gün adını hiç duymadığınız coğrafyanın tasavvufunu veya geçmişini hiç bilmediğiniz bir milletin tarihini ve mücadelelerini tek bir sinema yapıtıyla kısmend e olsa kavrayabilirsin. Müzelerimizdeki kültür varlıklarının sayısı 3 milyonun üstündedir, Hititler’den, Friglere, Lidyalılar’dan, Iyonlar’a ve Artuklular’a, onlardan Romalılar’la, Bizanslar’a ve devamında Selçuklu ile Osmanlı’ya kadar pek çok medeniyetlerin günümüze kadar gelen köklü bir mirastır Anadolu medeniyeti. Bu mirasın merkezinde sevgi, hoşgörü ve birlikte yaşama vardır."
 
Brüksel’de Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e Belçika Büyükelçisi Hakan Olcay, Basın Müşaviri Veysel Filiz ve beraberindeki heyet eşlik etti.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER