Breivik'e Karşı 40 Bin Kişilik Koro

Norveç'te 77 kişiyi katleden aşırı sağcı Anders Behring Breivik'i protesto etmek için 40 bin kişi başkent Oslo'da toplandı. 40 kişi hep bir ağızdan Breivik'in nefret ettiği şarkıyı söyledi.

Breivik'e Karşı 40 Bin Kişilik Koro

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında 77 kişiyi katleden Müslüman düşmanı ve aşırı sağcı Anders Behring Breivik'in Norveç'in başkenti Oslo'daki yargılanması devam ediyor. Breivik'in yaptığı katliamı protesto etmek için 40 bin kişi yargılamanın yapıldığı mahkemenin yakınında toplandı.

Havanın yağışlı olmasına aldırış etmeden meydanı dolduran 40 kişi, hep bir ağızdan "Gökkuşağı çocukları" şarkısını söyledi. Çokkültürlülük mesajı veren şarkıdan nefret ettiğini Breivik daha önce açıklamıştı.

'NORVEÇLİ ÇOCUKLARIN BEYNİ YIKANIYOR' 
Norveç'te Lillebjoern Nilsen tarafından seslendirilen şarkıyı "çokkültürlülük"e örnek olarak gösteren Breivik, şarkıcı Nilsen'i bu sözlerle Norveçli çocukların 'beynini yıkamakla" suçladı.

FACEBOOK ÜZERİNDEN ÇAĞRI 

Breivik'in bu sözleri üzerine iki Norveçli sosyal paylaşım ağı Facebook'ta bir kampanya başlatarak, şarkıyı hep birlikte seslendirmeleri için insanları gösteriye davet etti. Kampanyayı organize eden Lill Hjoennevaag NRK televizyonuna yaptığı açıklamada, "Benim söyleyerek büyüdüğüm ve çocuklarıma söylettiğim şarkıdan Breivik nefret ettiğini söyledi. Ben, bu şarkının yeniden insanların gönlünü fethetmesini istedim" dedi.

Norveç'te 77 kişiyi katletmekten yargılanan Breivik, "Deli olmadığımı tüm Norveçliler biliyor" demişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2012, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER