BM'de Alkış Yağmuruna Tutuldu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, ’Kadınlar iffetli olacak, herkesin içinde kahkahalar atmayacak’ sözlerine tepki göstererek, #direnkahkaha notu ile birlikte kahkaha atarken bir fotoğrafını paylaşan ünlü İngiliz oyuncu Emma Watson, Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı kadın-erkek eşitliği konulu konuşmasında alkış yağmuruna tutuldu.

BM'de Alkış Yağmuruna Tutuldu
 
BM Küresel İyi Niyet Elçisi seçilen ve cinsiyet eşitliği alanında görev yapan Emma Watson, BM’nin New York’taki merkezinde, Genel Sekteter Ban Ki Moon ile görüştü. ’BM Kadın’ biriminin başlattığı ve dünyada cinsel ayırımcılığa karşı olan 1 milyar erkeğin katılımını amaçlayan ‘Cinsiyet Eşitliği İçin Dayanışma Girişimi’ne (heforshe) ilk imza atan kişi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon oldu. Girişimin açılış konuşmasını yapan Ban Ki Moon, kadın-erkek eşitliği konusundaki çabalarından dolayı Emma Watson’a teşekkür ettikten sonra, "Gelin, bu dünyayı, insanın saygınlığı ile kadın ve erkeğin eşit olarak yaşadığı bir yere çevirmek için birlikte çalışalım" diye konuştu.
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, cinsiyet eşitsizliğinin yaşamın her alanında ortaya çıktığını, kadınların sosyal yaşamda, iş alanında kişilik haklarında, erkeklerin haksızlıklarına ve şiddetine uğradıklarını, bu sorunu çözmek için de erkeklerin öncülük etmesi gerektiğini anlattı. Girişimin sunumunu yapan CNN’in ünlü sunucusu Wolf Blitzer’ın yaptığı toplantıda, Blitzer’ın dil sürçmesi sonucu girişimi destekleyecek ’1 milyar erkek’ yerine ‘1 milyar dolar’ demesi salonda gülüşmelere yol açtı. Ünlü sunucu, "Cinsiyet eşitliği için 1 milyar dolar toplamak hiç de fena olmazdı" diye espri yaparak dil sürçmesini örtüledi.
 
Konuşma sırası kendisine geldiğinde, cinsiyet eşitliği konusunda oldukça etkileyici ve duygulandırıcı bir konuşma yapan, BM Küresel İyi Niyet Elçisi, Harry Potter filmlerinin Hermione’si İngiliz oyuncu Emma Watson, çocukluğundan bu yana erkekler ile kadınlar arasındaki eşitsizliğe tanık olduğunu ve bu haksızlığa karşı olduğunu anlattı. Konuşmasında, 6 ay önce BM Küresel İyi Niyet Elçisi olarak seçildiğine değinen Watson, "Feminizm hakkında konuştukça daha çok farkına vardım ki, kadın hakları için çalışmak erkeklerden nefret etmekle eş değerde tutuluyor. Kesin olarak bildiğim bir şey varda o da bunun sona ermesi gerektiğidir. Bilesiniz diye söylüyorum, feminizm erkek ve kadının eşit hak ve fırsatlara sahip olmaları inancıdır" dedi.
 
Dünyada cinsiyet ayrımcılığının, kadınların sorunu olduğu kadar erkeklerin de sorunu olduğunu vurgulayan 24 yaşındaki İngiliz oyuncu Emma Watson, buna son vermek için her yaştan erkeğin desteğini istedi. Konuşması sırasında zaman zaman kendisi de duygusal anlar yaşayan Watson, şöyle konuştu:
 
"Benim feminist olmam, kendi duygularını bile açıklayamayan erkek arkadaşlarıma yansıdığı kadar karmaşık olmamalı. Yaptığım araştırmalar, feminizm sözcüğünün artık popüler olmayan bir sözcük oluğunu gösterdi. Kadınlar bile feminist olarak nitelendirilmek istemiyor. Saldırgan, ayrıştırıcı, erkek karşıtlığı, çekiciliği olmayan olarak algılanıyor. Bu sözcük neden bu kadar rahatsız edici oldu?"
 
Kendisinin de aynı işi yapan erkek meslektaşları ile eşit para almaya, kendi bedenine ilişkin kararları kendisinin vermeye, yaşamını etkileyecek kararlarda söz sahibi olmaya hakkı olduğunu anlatan Watson’ın sözleri sık sık alkışlarla kesildi. Watson, kadınların dünyanın hiçbir ülkesinde sözünü ettiği haklara sahip olamadığını belirtti. Konuşmasını kendi kişisel ve aile yaşamından örnekler vererek sürdüren Watson, bilinçli bir aileye sahip olduğu için kendisini şanslı saydığını söyledi. Watson, şöyle dedi:
 
"Okulum bana kız olduğum için bir sınır koymadı, bana kılavuzluk edenler kız olduğum için bir gün sahibi olacağımdan fazla ileriye gidemeyeceğimi düşünmedi. Bugün beni ben yapan etkenler bunlar. Bu Harry Potter kızı da kim ki Birleşmiş Milletler’de konuşuyor diye düşünebilirsiniz. Ama bütün bildiğim cinsiyet eşitsizliği konusunun umurumda olduğu ve bu durumu iyileştirmek istiyorum. Şimdi olmazsa ne zaman, ben olmazsam kim."
 
Emma Watson, uzun süre alkışlandı.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER