banner51

'BM Müdahaleye İzin Vermeli'

İngiltere Başbakanı David Cameron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye askeri müdahale yapılmasına onay vermesi gerektiğini kabul ederken, yapılacak müdahale için tek hukuki dayanağın bu olamayacağını belirtti.

'BM Müdahaleye İzin Vermeli'

 

 
İngiltere Parlamentosu’nda Avam Kamarası’yla Suriye konusunu tartışan İngiltere Başbakanı Cameron, Suriye’ye askeri müdahalenin ülkede kimyasal silah kullanımına engel olacağından nasıl kesin emin olabildiği sorusuna, “Herhangi bir eylem planının başarılı veya başarısız olacağı yönünde hiçbir zaman yüzde 100 kesinlik yok. Ancak uluslararası bir yanıt verilmezse, Suriye hükümeti bu silahları cezasız kalarak defalarca kullanabileceği sonucuna varacaktır” cevabını verdi.
 
İngiltere’nin de bu durumu kenardan izlememesi gerektiğine dikkat çeken Cameron, “Kendimizi güçlü bir uluslararası yanıta hazırlamalıyız” şeklinde konuştu.
 
’’SINIRLARI TEST EDİYOR’’
 
Cameron, Suriye hükümetinin kimyasal silahları neden şimdi kullanacağına yönelik soruya ise, yapılabilecek en iyi açıklamanın, Esed’in “sınırları test ettiği” yönünde olabileceğini söyledi.
 
İngiltere Başbakanı David Cameron ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye askeri müdahale yapılmasına onay vermesi gerektiğini kabul ederken, yapılacak müdahale için tek hukuki dayanağın bu olamayacağını belirtti. Cameron, Suriye’de kimyasal silahların kullanımını engelleyebilme kapasitesine sahip ülkelerin herhangi bir müdahalede bulunması gerektiğini ve kimyasal silahlara karşı uluslararası yasakların muhafaza edilmesinin İngiltere’nin de çıkarına olduğunu dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER