banner24

Bizde Olsa Yıkılırdı!

İsviçreli mühendisler akıl almaz bir olaya imza attı. 122 yıllık tarihi bina demiryolu ile kesişince binayı yıkmak yerine 6 bin 200 tonluk binayı kızağa koyup 60 metre kaydırdılar.

İsviçre’nin Zürih kantonu Oerlikon semtinde yer alan makine fabrikasının eski yönetim binası, İsviçreli mühendislerin uyguladıkları ilginç teknik ve cesaretiyle 60 metre kaydırıldı.

122 yıllık makine fabrikası binası, revizyonu yapılan demiryolu ile kesişince ilgililer tarihi binayı yıkmak yerine kaydırmaya karar verdiler. Özel bir yöntemle temelinden kazıklanarak kesilen bina yapılan kızaklar üzerine yerleştirildi.Saatte 3-5 kilometrelik hızla çekilen 6.200 tonluk bina yeni yerine yerleştirildi.Binanın yeni yeri için daha önceden temel kazıldı ve bina tıpkı eski halinde olduğu gibi oturtuldu.

Dün başlayan kaydırma işlemleri bu sabah saatlerinde tamamlandı.Kaydırma projesi 2 ile 3 milyon Frank (6 milyon lira) arasında bir maliyetle gerçekleştirildi. 130 mühendis ve işçinin emeği ile gerçekleşen kaydırma projesi 16 saatlik bir çalışma sonunda bitirildi.

Yetkililer bu uzunlukta bir kaydırma işleminin Avrupa’da ilk kez gerçekleştiğini belirtiler. Dünya ile ilgili bir araştırma yapacaklarını bildiren yetkililer, "Eğer bu uzunlukta ve ağırlıkta bir kaydırma işlemi Dünya’da ilk kez oluyorsa Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracağız" dediler.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER