banner51

Biz Hayalet Değiliz!

KKTC vatandaşları Belçika'da toplanarak büyük bir protestoya imza attı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen yüzlerce Kıbrıslı Türk, Avrupa Birliği'nin protesto etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1 Temmuz’da devralacağı AB dönem Başkanlığı’nı protesto etmek ve 2004 Annan Planı sırasında Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tutulmadığına dikkat çekmek için Brüksel’e giden ekonomik örgütler, eylem yaptı.

Luxembourg Meydanı ve Schuman Meydanı’nda toplanan eylemciler, beyaz hayalet kıyafetleri ile “Kıbrıslı Türkleri görmezden geliyorsunuz” mesajı verdi.

Eylemciler, “Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuşlara izin veriniz” yazılı büyük pankartın yanında, “AB’nin unutulan yurttaşları: Kıbrıslı Türkler”, “Kıbrıs’ın diğer tarafı”, “Var mıyız?”, “Bize hayalet gibi davranmayınız” ve “Birleşmiş Avrupa’nın başkanlığı bölünmüş Kıbrıs’a geçiyor. İroniyi bulun” yazılı pankartlar taşıdı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Brüksel Temsilcisi Mualla Çıraklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Beyaz önlüklerle 'Bizi hayalet gibi görmeyin' mesajı vermek istiyoruz. Kıbrıs denildiğinde sadece Rum tarafı akla gelmesin. Kuzeyde izolasyon altında yaşayan Kıbrıslı Türkler de var" dedi.

AP Yeşiller Grubu Danışmanı Ali Yurttagül ise "Bazı çevreler onları görmek istemeseler bile Kıbrıslı Türkler kesinlikle hayalet değil. AB'nin 2004 yılındaki Genişleme Komiseri Günter Verheugen, Annan Planı'nın Rumlar tarafından reddedilmesinden sonra AP'de yaptığı tarihi konuşmada (Rumlar tarafından) aldatıldığını bile dile getirdi. AB büyük bir kurum ama demek ki içerde böyle şeyler de oluyor" şeklinde konuştu.

Kıbrıslı Türklerin protestosundan fotoğrafları TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Bahadır Kaleağası Twitter’dan paylaştı.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER