banner9

'Bir Para Talebinde Bulunmamıştır'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır Brüksel’de AB Komiserleri ile görüşmelerde bulundu. Görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada Bozkır “Türkiye AB’den Suriyeli misafirlerimiz için herhangi bir para talebinde bulunmamıştır” dedi.

'Bir Para Talebinde Bulunmamıştır'
AB Komiseri Ticaretten sorumlu Cecilia Malmström, AB Komiseri Dijital Ekonomi ve Toplumdan sorumlu Günther Oettinger ve Enerji Birliğinden sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefkovic ile ikili görüşmelerde bulunan Bakan Bozkır bir dizi açıklamalarda bulundu.
 
Biz Suriyeli misafirlerimiz için AB’den para talep etmedik
 
AB Bakanı Bozkır açıklamasında AB’nin Türkiye’ye vereceği 3 milyar Euro konusunda da değinerek şunları kaydetti: “Avrupa Birliği Komiserleri ve yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler çok olumlu geçti. Suriyeli Mülteciler hakkında ise şunu belirtmeliyim ki, Türkiye olarak AB’den Suriyeli misafirlerimiz için her hangi bir para talebinde bulunmamıştır ve bahse konu 3 Milyar Euro da AB’nin Suriyeli mültecilere katkı sağlamak amacıyla Türkiye’ye vereceği meblağdır. Biz bu para hemen yarın gelsin, bunsuz bundan sonra Suriyeli mülteci konusuyla herhangi bir çaba sarf edemeyiz kamplar tehlikeye girer hiç böyle bir sıkıntımız yok. Bu para ne zaman gelirse Suriyeli mülteciler için o zaman kullanılacaktır. Ama burada önemli olan taahhütlerdir ve bir anlaşma yapıldığı zaman her iki taraf da yerine getirmeyi taahhüt ettiği hususları yerine getirmek mecburiyetindedir. Nasıl ki Türkiye bakımından beklentiler varsa ve bunları Türkiye bütün zor şartlara rağmen daha da ilerisine giderek yerine getiriyorsa AB’nin de hem bu 3 milyar Euro’nun sağlanması bakımından hem de illegal göçle mücadele ettiğimiz bir ortamda ve illegal göçü legal güç haline getirmek için temelde yaptığımız çalışmaların olduğu bir ortamda şayet legal göçü tamamen imkansız hale getirecek adımlar atılırsa o zaman illegal göçle mücadelede de bir zafiyet oluşacaktır. Türkiye’nin bütün bu çabaları gerektiği şekilde güçlü olmaktan uzaklaşacaktır. Ben AB’nin kendi iç mekanizmaları içinde bu kararların çıkmasını sağlayacağı kanaatindeyim, bu da Türkiye’nin beklentisidir” dedi.
 
Kıbrıs sorunu 50 yıllık tarihinde çözüm için en uygun olduğu dönemde
 
Brüksel’deki görüşmeleri sonrasında açıklama yapan Bakan Bozkır Kıbrıs konusunda da açıklamalarda bulundu. Bozkır şunları kaydetti: “ Bütün Kıbrıs sorununa olumlu bakan herkesin görüşü de aynı şekilde, benim görüşümde biliyorsunuz uzun zamandır aynı şeyi söylüyorum, Kıbrıs sorunu beklide 50 Yıllık tarihinde en fazla çözülebilme ihtimalinin umudunun olduğu bir noktadadır. Kıbrıs’taki iki lider bu sorunun çözümü için önemli bir çaba içindedirler. Şimdiye kadar da olumlu sonuçlar oldu, umut ediyorum ki yararlı bir sonuç olacaktır, kesin bir çözüm olacaktır. Kıbrıs sorunun çözümü ile birlikte bütün Dünya’ya 50 Yıllık bir sorunun çözülebildiği mesajı da verilecektir. Diğer sorunların çözümü bakımından da çok önemli bir kıstaç teşkil edecektir. Kıbrıs sorunun çözümü ile birlikte bölgede yeni projeler, yeni imkanların yararlanması, gerçekten bütün bu yıllardır yaşadığımız sıkıntıların izalesi, tabiatıyla Dünya barışı için, Türkiye için önemli bir adım ortaya çıkacaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER