Bir devrin sonu: Gözyaşlarını tutamadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 18 yıldır yürüttüğü Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Başkanı sıfatıyla son kez partililerine hitap etti.

Bir devrin sonu: Gözyaşlarını tutamadı

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) yeni parti başkanını belirlemek üzere bugün Hamburg’da toplandı.Hamburg Kongre ve Sergi Sarayı’nda (Messe Hallen) yapılan genel kurulda delegeler yeni parti başkanını belirleyecekler.Almanya Başbakanı Angela Merkel’in tekrar aday olmayacağını açıklaması üzerine parti başkanlığı için 4 kişinin ismi geçiyor.

CDU parti başkanlığı için Parti Meclis Grubu Başkanı Ralph Brinkhaus, Parti Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, eski Meclis Grubu Başkanı Friedrich Merz ve SağlıkBakanı Jens Spahn’ın isimleri öne çıkıyor.CDU genel başkanlığını 18 yıl sürdüren Angela Merkel'in başkanlığı bırakacağını açıklamasının ardından başlayan başkanlık yarışı öncesi Merkel, 18 yıl görev yaptığı partilileri ile vedalaştı. Merkel'in veda konuşmasında duygulu anlar yaşandı.Partisinin 31. genel kurul toplantısına başkan olarak son konuşmasını yapan Merkel, partilileri birlik ve beraberliğe davet etti."Safları sıklaştıralım" diyen Merkel, genel kurul toplantısından yeni bir enerji ile çıkılacağını ve son yıllarda yaşanan güvensizliğin aşılacağını belirterek "Biz bunu başaracağız" diyerek birlik mesajı verdi.CDU’ya birlik mesajları ile vedan eden Merkel için bazı delegeler “Teşekkürler Şef” yazılı pankartlar taşıdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER