banner24

Binalara Müdahale Edildi

Bulgaristan’'da depremde hasar gören binalara müdahale edildi.

Binalara Müdahale Edildi

 

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya yakınlarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde hasar gören binaların çatılarda tehlike arz eden beton ve kiremitler görevlilerce temizlendi. 
 
Pernik ve Sofya'da yapılan bu çalışmalara yaklaşık bin 500 itfaiye ve güvenlik görevlisi katıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, depremin meydana gelmesinden 4 dakika sonra güvenlik görevlilerinin hasar tespitine başladıkları belirtildi. Saat 14.00'a kadar görevlilerin, depremde hasar gördüğü yönünde ihbar alınan 540 binaya müdahale ettikleri, en fazla ihbarın da çatlayan duvarlar, düşen kiremit ve dökülmüş sıvalar konusunda alındığını belirtildi. Pernik'te ise 300 hasar ihbarı yapıldı. İlk sarsıntıdan sonra evlerinde kalmak istemeyen yaşlı ve özürlüler görevlilerin desteği ile evlerinden tahliye edildi. Depremden dört dakika sonra da ülkedeki en büyük barajların durumunu kontrol etmek için ekipler gönderildi.
 
Bu arada aksam saatlerinde meydana gelen iki artçı sarsıntı Pernik'te ve Sofya'nın bazı bölgelerinde hissedildi. İlk sarsıntı saat 19.26'da ve 3,2 büyüklüğünde meydana gelirken ikinci sarsıntı saat 20.07'de 3,6 büyüklüğünde meydana geldi. Yarın da saat 07.00 itibari ile depremin merkezi olan Pernik'in afet bölgesi ilan edilmesi bekleniyor. Yarından itibaren evleri hasar gören vatandaşlara tazminat ödenmesi konusunda başvurular alınmaya başlanacak. Tazminat verilebilmesi için binanın yasal olarak inşa edilmiş olması gerekecek.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER