'Bilgimiz Yok'

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şuan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un bir plan hazırlığı içerisinde olduğu yönünde bir bilgileri olmadığını, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ağzından da böyle bir şey çıkmadığını söyledi.

'Bilgimiz Yok'

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’le gerçekleştirdiği görüşme sonrasında basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu sabah Downer’in Özel Temsilcisi ve müzakere ekibiyle görüştüğünü ve çabalarını sürdürdüklerini belirtti. Eroğlu, öğleden sonra ise Downer’i davet ederek kendisiyle bulundukları noktayı değerlendirdiklerini ifade etti. Ortak açıklama konusunda anlaşılamıyorsa ve iki taraf da anlaşma niyetindeyse ortak açıklama olmadan da müzakere masasına oturabileceklerini ifade eden Eroğlu, müzakerelerin artık başlaması gerektiğini ve bunu Downer’e de ilettiklerini belirtti. 

 
’’TIKANIKLIK HALA SÜRMEKTEDİR’’
Ortak açıklama ile ilgili çalışmaların Kıbrıs Rum tarafınca bir ön koşul haline getirildiğini ve Rum tarafının sürekli artan talepleri ve ortaya koyduğu engellerle bir sonuca varılamadığını Downer’le paylaştığını dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

“Ben ve arkadaşlarım günlerdir, hatta haftalardır Kıbrıs Rum tarafının talebi olan bir ortak açıklamayı nasıl gerçekleştirebileceğimiz konusunda uğraş vermekteyiz. Karşılaşılan zorluklar bizden kaynaklanmıyor. Baştan öngördüğümüz gibi bu kısa ve özlü bir açıklama olsaydı bunu birkaç gün, hatta birkaç saatte halledebilirdik. Halbuki aradan iki ay geçmiş olmasına rağmen bu konudaki tıkanıklık hala sürmektedir. Biz bunu aşmak için daha bugün öğleden sonra yapıcı bir öneri daha verdik.”
 
Anastasiadis’in zamana oynadığını söyleyen Eroğlu, “Ancak şunu bilmesi lazım ki içinde bulunduğu siyasi zorluklardan kendisini biz kurtaramayız. Bizim de düşünmemiz gereken, kendilerine karşı sorumlu olduğumuz bir halkımız, bir kamuoyumuz vardır. Biz bunun bilinci içinde hareket etmekteyiz. Genel Sekreterin açıklamasındaki zaman limiti dolmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Topun artık Rum tarafında olduğunu kaydeden Eroğlu, “Anastasiadis bir çözüm istiyorsa artık masaya gelsin, istemiyorsa bunu açıkça söylesin” dedi.
 
 
“ORTAK AÇIKLAMA OLMADAN DA MÜZAKERE MASASINA OTURABİLİRİZ”
Ortak açıklama konusunda anlaşılamıyorsa ve iki taraf da anlaşma niyetindeyse ortak açıklama olmadan da müzakere masasına oturabileceklerini kaydeden Eroğlu, bunu Downer’e da söylediklerini belirtti. Müzakere masasına oturulduktan sonra tarafların kendi kamuoylarına istediği şekilde beyanat verebileceğini de söylediklerini dile getiren Eroğlu, ancak Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ve ekibinin ortak açıklama konusunda ısrarlı olduğunu, ortak açıklamayı nerdeyse çözüm şeklini ortak bir kağıda yazı yazacak şekilde yorumladıklarını, zamana oynamaya devam ettiklerini ifade etti. Halbuki müzakere masasında neler görüşeceklerini herkesin bildiğini dile getiren Eroğlu, BM parametresi olan iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı bir ortaklık arayışı içerisinde olduklarını hep ifade ettiklerini vurguladı. İki aya yakın bir süredir ortak açıklama konusunda tartışmaya devam ettiklerini belirten Eroğlu, Anastasiadis başkanlığa seçildiği zaman kendisine erken bir zamanda müzakerelere başlama düşüncelerini ifade ettiklerini, Anastasiadis’in ise ekonomik sorunlarından bahsettiğini anlattı. “Bu sorunlar halledebilir” düşüncesiyle aradan epey bir zaman geçtiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anastasiadis’in istediği zamanı haklı gördüklerini, Rum liderin 6. ayda özel temsilci tayin ettiğini, ulusal konseye vermiş olduğu mesajların, altına girmiş olduğu taahhütlerin ise basında yer aldığını, bu konuda fazla yorum yapmaya gerek olmadığını belirtti.
 
 
’’GÖRÜŞMELERİN BİR AN ÖNCE BAŞLAMASI GEREKİR’’
Artık 8. aya girildiğini ve Rumlar’ın önerisi olan ortak açıklama üzerinde zaman kaybettiklerini dile getiren Eroğlu; “Oysa biz diyoruz ki ortak açıklama olmadan da müzakereler başlayabilir. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un ortaya koyduğu zaman limiti de dolmuş olduğuna göre artık görüşmelerin bir an önce başlaması gerekir” diye konuştu.
 
Basının sorularını da yanıtlayan Eroğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın“Bir Ban ki Moon planı istedim” şeklinde değil herhalde “Ban planı gelecek” şeklinde konuştuğunu söyledi. Geçmişten beri “Kıbrıslıca” bir plan olması üzerinde durulduğunu ifade eden Eroğlu, Annan Planı’nın reddedilmesiyle feshedilmiş bir plan olduğunu, yeni bir plan çıkar mı çıkmaz mı, bu konuda görüşme masasında kendilerine herhangi bir öneri getirilmediğini ve bu yönde bir bilgileri olmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Güney’in ısrarla masaya gelmemesini ve ayak oyunları içinde olmasını dikkate alarak böyle bir görüş ortaya koyduğunu düşündüğünü ifade etti. Erdoğan’ın “Rum tarafı anlaşmaya yanaşırsa biz de Türk tarafına anlaşma yönünde telkinde bulunuruz” dediğinin söylenmesi ve fikrinin sorulması üzerine ise Eroğlu, zaten Ankara ile sürekli temas halinde olduklarını, yıllardan beridir gelmiş geçmiş tüm cumhurbaşkanlarının müzakereler sürerken Ankara ile diyaloğunu sürdürdüğünü ifade etti.
 

“BAN Kİ MOON’UN BİR PLAN HAZIRLIĞI İÇERİSİNDE OLDUĞU YÖNÜNDE BİR BİLGİMİZ YOK”
Taraflar bir araya gelmeden bir BM planının mümkün olup olmadığının sorulması üzerine de Eroğlu, kendisine müzakerelere başladığında “Kıbrıslıca” bir çözüm olacağı, dolayısıyla herhangi bir empoze olmayacağının kendisine söylendiğini, bunları BM Genel Sekreteri’nin ağzından duyan bir kişi olduğunu kaydetti. Birçok ülke büyükelçileriyle yaptıkları görüşmelerde de hep kendilerine “çözümü siz bulacaksınız” lafının söylendiğini belirten Eroğlu, şu an Ban Ki Moon’un bir plan hazırlığı içerisinde olduğu yönünde bir bilgileri olmadığını, Downer’in ağzından da böyle bir şey çıkmadığını söyledi. Ortak açıklama konusunda hangi konularda taraflar arasında farklılıklar olduğunun sorulması üzerine de Eroğlu, beli konular üzerinde farklılıklar olduğunu, Downer’in ekibiyle birlikte hazırladığı ilk ortak açıklamayı kendilerinin değil Rum tarafının reddettiğini söyledi. Rum tarafının bu metni reddederek yeni önerilerle masaya koyduğunu anlatan Eroğlu, geri adım atmama konusunda da bugüne kadar ısrarlarını sürdürdüklerini belirtti.
 
Yeni bir öneri gelip gelmediği sorusuna da Eroğlu, yeni bir öneri gelmediğini, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyeti bilindiği için esneyebilecekleri düşüncesiyle üzerlerine gelindiğini söyledi. Downer’e bugün 6. kağıtlarını verdiklerini kaydeden Eroğlu, bunun daha ilerisine gitmenin mümkün olmadığını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 20:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER