Beyaz Saray'da Güvenlik Skandalı

ABD Başkanı Barack Obama ve ailesinin ev sahipliği yaptığı Beyaz Saray’ın parmaklıklarını aşarak, taşıdığı bıçakla tüm güvenlik önlemlerini atlatan Omar Gonzalez adlı kişinin, Doğu Salonu’na kadar sızdığı ortaya çıktı.

Beyaz Saray'da Güvenlik Skandalı
Olayla ilgili İçişleri ve Hükümet Reformu Komitesi önünde ifade vermek zorunda kalan ABD Gizli Servis Direktörü Julia Pierson, arabasında yüzlerce mermi bulunan Omar Gonzalez’in, Beyaz Saray’da Doğu Salonu’na kadar ulaştığını açıkladı.
 
Pierson ifadesinde, Gonzalez’in Beyaz Saray’ı çevreleyen parmaklıkları aşıp 64 metre uzunluğundaki ön bahçeden koşarak içeri girdiğini, sarayın girişinde bir gizli servis üyesini geçmeyi başardığını, törenlerin yapıldığı Doğu Salonu’na kadar ulaştığını söyledi. Bir Gizli Servis ajanının arkasından 3 kez ateş etmesine karşın Beyaz Saray’a girmeyi başardığını ve bunun bir koruma kusuru olduğunu kabul eden Pierson, Gonzalez’in Doğu Salonu’na girerken üzerine atlayan bir ajan tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti.
 
Pierson, 27 Mart 2013’te ABD Başkanı Barack Obama önünde, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın şahitliğinde yemin ederek göreve başlamıştı. Taşıdığı bıçakla 19 Eylül’de Beyaz Saray’a giren, polisin olay sonrası yaptığı araştırmada da arabasında yüzlerce mermi bulunduğu belirlenen Irak Savaşı gazisi 42 yaşındaki Omar Gonzalez, suçlu bulunursa 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER