banner51

'Ben Hala Kız Arkadaşımı Özlüyorum'

Moskova'da bir havaalanında 40 gün mahsur kalan CIA eski çalışanı Snowden'a Rusya 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı tanıdı. Snowden'ın Rusya'da yaşamak istediğini belirten avukatı şu ilginç diyalogu da paylaştı: "Rus kızların kendisini aramak istediğini söylediğimde. Cevabı 'Hala sevgilimi özlüyorum' oldu" dedi.

'Ben Hala Kız Arkadaşımı Özlüyorum'
 
ABD'nin sınırdışı ettiği Rus ajan Anna Chapman (solda), Rusya'dan siyasi sığınma hakkı elde eden Snowden'a evlilik teklifinde bulunmuştu. Snowden ise sevgilisi Lindsay Mills'i (sağda)hala özlediğini açıkladı.
 
Rusya'nın dün 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı tanıdığı CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden'ın bundan sonraki yaşamıyla ilgili ipuçları Rus avukatı Anatoliy Kuçerena'dan geldi.
 
"Snowden'ın Rusya'yı terk etme planı yok" diyen avukat Anatoliy Kuçerena, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme belgelerini basına sızdıran CIA eski çalışanı Edward Snowden'a Rusya'dan iş teklifleri geldiğini söyledi.
 
Müvekkilinin güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu ifade eden avukat Kuçerena, Snowden'la arasında geçen bir diyaloğu da şu sözlerle dile getirdi: "Rus kızları dahil, birçok genç kızın kendisiyle tanışmak istediğini söylediğimde, 'Ben hala kız arkadaşımı özlüyorum' cevabını verdi" dedi.
 
 
OTEL YA DA EV 
 
Snowden'ın şu anda nerede olduğu konusunda bilgi vermeyen Rus avukat Kuçerena, müvekkilinin Rusya'da bir otelde ya da bir ev kiralayarak hayatını sürdüreceğini ifade etti.
 
 
Kız arkadaşı Linsay Mills'in Snowden'ı Rusya'da ziyaret edip etmeyeceği merakla bekleniyor.
 
OBAMA'YA ELEŞTİRİ RUSYA'YA ÖVGÜ 
 
40 günlük bir esaretten sonra dün Moskova'daki Şeremetyevo Havalanı'ndan ayrılan Snowden da, WikiLeaks sitesi üzerinden bir açıklama yaptı.
 
Açıklamasında ABD Başkanı Barack Obama'ya yüklenen 30 yaşındaki Edward Snowden, "Obama yönetiminin 8 haftadır uluslararası ve iç hukuka saygı göstermediğini gördük ama nihayet hukuk kazanıyor. Rusya Federasyonu'na kendi yasaları ve uluslararası yükümlülükler doğrultusunda, bana sığınma izni verdiği için teşekkür ederim" dedi.
 
'HAYAK KIRIKLIĞI DUYDUK' 
 
Rusya'nın Snowden'a 1 yıllık geçici siyasi sığınma belgesi vermesi Washington'da ise hayal kırıklığı yarattı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ABD'nin, Rusya'nın Edward Snowden'a bir yıllık geçici sığınma hakkı tanıma kararından "aşırı derecede hayal kırıklığı" duyduğunu söyledi.
 
Carney şu açıklamayı yaptı: "Rus hükümetinin, bizim, Snowden'ın hakkındaki suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD'ye gönderilmesi yönünde gerek kamuoyu önünde gerekse kapalı kapılar ardındaki çok net ve hukuki taleplerimize rağmen böyle bir adımı atmış olmasından aşırı derecede hayal kırıklığı duyduk. Bunu talihsiz bir gelişme olarak görüyoruz" dedi.
 
 
CIA eski çalışanı Edward Snowden dün havalanından bu şekilde ayrılmıştı.
 
'ABD'NİN YÜZÜNE ATILMIŞ TOKAT' 
 
Rusya'nın Snowden'a geçici siyasi sığınma hakkı tanımasına bir tepki de ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain'den geldi.
 
CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden'a Rusya'nın geçici sığınmacı izni vermesini değerlendiren McCain, "Bu durum bütün Amerikalıların yüzüne atılmış bir tokat'' dedi.
 
"Şimdi Rusya'nın Putin'i ile ilişkimizi temelden yeniden düşünme zamanıdır'' diyen McCain, yapılması gereken ilk şeyin, ''insan hakları ihlalleri konusunda cezasızlık kültürünün tadını çıkaran Rusya'da, Magnitsky Yasası listesinin önemli ölçüde genişletilmesinin sağlaması'' olduğunu savundu.
 
OBAMA KONGRE ÜYELERİYLE GÖRÜŞTÜ 
 
ABD Başkanı Barack Obama'nın ise, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın dinleme ve izleme programlarını ele almak üzere Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti'den kongre üyeleriyle Beyaz Saray'da bir araya geldiği belirtildi.
 
Oval Ofis'te yapılan basına kapalı görüşmede, bazı Kongre üyelerinin NSA programlarıyla ilgili olarak Amerikalıların mahremiyetine dair kaygıları, Obama'ya ilettiği belirtildi.
 
40 GÜNLÜK ESARET 
 
ABD'nin "casuslukla" suçladığı Edward Snowden, 23 Haziran'da Rus havayolu şirketi Aeroflot'a ait uçakla Hong Kong'dan ayrılarak Şeremetyevo Havaalanı'na inmiş ve 40 gün burada mahsur kalmıştı.
 
21 ülkeye siyasi sığınma talebinde bulunan ve Latin Amerika ülkelerinden olumlu yanıt alan Snowden, gerekli belgesi olmaması nedeniyle Şeremetyevo'dan çıkış yapamamıştı. Snowden, havaalanından çıkışını ve diğer ülkelere gidebilmesini sağlamak için avukatı Anatoliy Kuçerena vasıtasıyla Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunmuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER