Başbakan Yardımcısı Arınç, KKTC'de!

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, ülkede temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı kabul etti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, KKTC'de!
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ziyarette yaptığı konuşmada Meclis Başkanlığı görevinin ne kadar sorumluluk gerektiren bir makam olduğunu iyi bildiğini, halkın iradesinin yansıdığı en önemli makam olduğunu ifade etti. TBMM ve KKTC Meclisi arasında çok önemli bir dayanışmanın mevcut olduğunu belirten Arınç, kendisinin de TBMM’ye 20 yıl önce girdiğini ve pek çok mevkide görev yaptığını anlattı.
 
Ziyaretin iki ülke arasındaki işbirliği programının gözden geçirilmesini içerdiğini kaydeden Arınç, konunun bugün Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile yapılacak görüşmede de ele alınacağını ifade etti. “Programla ilgili konular ne kadar yerine getirilmiştir. Ne kadar teşvik edilmesi gereken çalışmalar var. Onları göreceğiz” diyen Arınç, KKTC’ye yönelik ekonomik ve sosyal desteğin devam edeceğini de söyledi.
 
Nisan ayında yapılacak KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Arınç, seçimin KKTC’nin demokrasisi açısından siyasi bir sınav olduğunu, seçimlerin Kıbrıs Türk halkının iç meselesi olduğunu belirtti ve başarılar diledi.
 
KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ise, halkın yaşam kalitesini arttırmak için çalıştıklarını, bu çerçevede Meclis’in gündeminde reform niteliğinde yasaların bulunduğunu söyledi. Kamuda reform niteliğinde olan ve kamudaki verimliliği arttıracağına inandıkları Kamu Reformu Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın üzerinde en çok durdukları yasalar olduğunu kaydeden Siber, ülkedeki müşavir sorununu ortadan kaldıracak çalışmaları da bulunduğunu ifade etti. Meclis komitelerinin verimliliğinden de bahseden Siber, komite çalışmalarında yüzde yüzün üzerinde artış bulunduğunu söyledi. Meclis Başkanı Siber, sistemlerin devletler için önemini vurgulayarak “Arzumuz, halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek, daha çağdaş düzeylere ulaştırmak. Sistemlerimizi yaratarak bu sistemlerle birbirimizi aşırı bir şekilde eleştirmenin önüne geçmektir. Sistem yoksa, gelen giden hükümetten sürekli şikayet eder. Sistemler yaratılırsa, sistemlere göre icraatlarımızı yaparız” dedi. Konuşmaların ardından ziyaretin anısına karşılıklı hediyeler verildi.
 
ARINÇ, KKTC BAŞBAKANI YORGANCIOĞLU İLE BİR ARAYA GELDİ
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, daha sonra KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile ’Teknik Heyet Kapanış Oturumu’nda bir araya geldi. Yorgancıoğlu ile Arınç’ın eş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, KKTC Maliye Bakanı Zeren Mungan, KKTC Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek ile teknik heyet katıldı. Toplantıda açıklama yapılmazken, basının sadece görüntü almasına izin verildi. Toplantının sonunda da açıklama yapılmayacağı, TC Başbakan Yardımcısı Arınç’ın yarın sabahki basın toplantısında konuyla ilgili bilgi vereceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER