banner51

Baş şüpheli Suud yönetimi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğünün ortaya çıkması sonrası, dünya gözünü kaybolan kişilere çevirdi. Suudi ünlü komedyen Fahad al-Butairi ve aktivist eşinden de geçtiğimiz mart ayından beri haber alınamıyor

Baş şüpheli Suud yönetimi

Suudi Arabistan’da geçen mart ayında tutuklan komedyen Fahad al-Butairi ve aktivist eşi Loujain al-Hathloul’dan bir süredir haber alınamıyor. Suudi Arabistan’da araba kullanmaktan tutuklanan kadın hakları aktivistlerinden biri olan Hathloul daha sonra serbest bırakılmıştı. Ancak ikili geçtiğimiz mart ayında birlikte tutuklanmış, Fahad, Ürdün’den Suudi Arabistan’a BAE’den Loujain’e götürülmüştü. Hathloul ise hala hapisteydi ve babası kızının vahşice işkence gördüğünü duyurmuştu.

LOUJAİN AL-HATHLOUL VE FAHAD AL-BUTARİ

Butairi ve Hathloul’un nerede oldukları bilinmiyor. Fahad’ın Twitter ve Instagram hesapları ise kapatılmış durumda. Butairi’nin arkadaşı olan ABD’li yazar Kirk Rudell, geçtiğimiz hafta çiftten haber alamadığını belirten tweetler atmıştı. Rudell, “Fahad’ın nerede olduğunu bilmiyorum. Twitter hesabını devre dışı bıraktı. Geçen bahardan beri ondan hiçbir iz bulamıyorum. Onlar sadece genç, yaratıcı insanlardı, aynı temel insan haklarını paylaşmaya çalışıyorlardı “ şeklinde açıklamada bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER