banner51

Barzani Birlikleri Ateş Açtı

Irak'ta merkezi hükumetle, Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki gerginliğin "sıcak" çatışmaya dönüştüğü iddia edildi. Peşmergeler, bir Irak askeri helikopterine ateş etti.

Barzani Birlikleri Ateş Açtı

 

Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt yönetimine bağlı peşmergelerin, Kerkük yakınlarında hareketliliklerini izleyen bir Irak helikopterine ateş açtıkları iddia edildi.
 
Peşmerge Bakanlığı Danışmanı Enver Haci Osman, Irak helikopterine ateş açıldığını doğrulayarak, amaçlarının korkutmak olduğunu ve durumun böyle devam etmesi halinde helikopterleri düşüreceklerini söyledi.
 
Kerkük yakınlarında bulunan ve Türkmenlerin yoğunlukta bulunduğu Tozhurmatu'da ise, Irak askerlerinin sivil elbiseler giyerek Kerkük'e girdikleri belirtildi.
 
"Denge Azad" adlı internet sitesinde yer alan habere göre, dün Kerkük yakınlarındaki Dumelan Dağı üzerinde Irak ordusuna bağlı bir helikopter, Erbil'den Kerkük'e giden peşmerge güçlerini gözetlemek için uçtuğu sırada peşmergelerin ateşine maruz kaldı.
 
Peşmergelerin ateşi sonrasında helikopterin bölgeden uzaklaştığı belirtildi.
 
Irak'ta Kürtler ve merkezi yönetim arasındaki gerilime neden olan koparılmış bölgeler sorunu devam ederken, Irak askerlerinin Kerkük'e sivil kıyafetlerle girdikleri belirtildi.
 
'Xendan' adlı internet sitesinin haberine göre, Kerkük ile Bağdat arasında bulunan ve nüfusunun büyük çoğunluğu Türkmen olan Tozmurmatu Kaymakamı Şelal Ebdül, dün bazı Irak askerlerinin sivil kıyafetler ve otomobillerle Kerkük'e gittiğini söyledi. Kerkük'e giden Irak askerlerinin Kerkük'e yerleşip bölgesel Kürt yönetime bağlı peşmergelerin hareketini izleyecekleri öne sürüldü.
 
Kısa süre önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından Kerkük'e gönderilen ve başında Barzani'nin kardeşi Sihat Barzani'nin bulunduğu "Piştiwani" adlı peşmerge ordusunun, Xanakin bölgesine yerleştiği belirtildi.
 
Sorunlu bölgelerden biri olan Xanakin'e yerleştirilen Peşmerge gücünde tank ve topların da bulunduğu iddia edildi
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER