Avrupa Birliği'nden Karara İlk Yorum

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin AB’den ayrılma kararı almasıyla ilgili konuştu. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da bir açıklama yaparak sonucun kendisinde şok etkisi yaratmadığını söyledi.

Avrupa Birliği'nden Karara İlk Yorum
Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun (sonucunun) siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım” dedi.
 
Avrupa Konseyi Başkanı, “AB negatif senaryoya hazırlıklıydı. İngiltere'deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız" diye konuştu.
 
Tusk Avrupa Birliği'nin geleceğine dair, "Sizi öldürmeyen şey güçlendirir" ifadelerini kullandı. 
 
SCHULZ: DOMİNO ETKİSİ OLMAZ
 
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının "domino etkisi" yapacağını düşünmediklerini söyledi.
 
İngiltere'nin AB'den ayrılmasının kesinlik kazanmasının ardından kısa bir açıklama yapan Schulz, "İngiltere'nin bu karararının bir domino etkisi yapacağını düşünmüyoruz" dedi.
 
İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının kendisinde şok etkisi yapmadığını kaydeden Schulz, böyle bir sonuç çıkabileceğine kendisini hazırladığını belirterek, “Böyle bir sonuca kendimizi hazırladık” ifadelerini kullandı. İngiltere’yi zor bir sürecin beklediğini de kaydeden Schulz, Euro’nun da Sterlin gibi sert düşüş yaşamaması için çaba sarfedilmesi gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER