Atatürk, Üsküp'te Anıldı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 76. yılında Makedonya’nın başkenti Üsküp’te de törenle anıldı.

Atatürk, Üsküp'te Anıldı
Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda düzenlenen anma proğramına T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Devlet bakanı Furkan Çako, Türk siyasi parti başkanları, milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, çok sayıda öğretmen ve örenci katıldı. Mustafa Kemal Atatürk anısına saygı duruşundan sonra hep birlikte İstiklal marşı okundu. Okul müdürü Osman Emin selamlama konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliği ve ilkeleri üzerine konuştuktan sonra bıraktığı emanetine sahip çıkıldığını söyledi. T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil yaptığı konuşmada, 5 asrı aşkın bir sürede aynı coğrafyayı paylaşılan dost ve kardeş bir ülke olan Makedonya’da gerçekleştirilen bu törenin ayrı bir anlamı ve önemi olduğunu söyledi.
 
Şölendil, "Makedonya’da yaşayan sadece Türk toplumu değil, tüm Makedonya halkı bu topraklarda yetişen Atatürk’ü askeri bir deha ve dünyaca bilinen bir devlet adamı olarak bağrına bastığı" dedi. Büyükelçi, "Bugün muasır medeniyetler arasında yerini almış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, kahraman asker, büyük devlet adamı ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk gençlerimize, yaşadığımız bu dinamik çağda geleceğe garantili ve güvenle bakmak için ilham kaynağı olmalıdır" dedi. Tefeyyüz okulunda okuyan öğrenciler, Atatürk’ü anma programında onu anlattılar ve onun için şiirler okudular. Törende okul öğrencileri çok heyecanlıydı.
 
DHA kamerasına duygularını paylaşan okul öğrencisi Senanur Emin, Türkiye Cumhuriyeti’nde olmasalar bile bu günde Atatürk’ü anmak için tören düzenlediklerini ve ceşitli aktivitelerle andıklarını söyledi. 10 Kasım günü üzüntü duyduklarını, fakat her zaman onun izinden gitmeye çalıştıklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Kerem Kubur da büyük bir heyecanla Makedonya’da Atatürk’ü anmanın çok güzel bir duygu olduğunu açıkladı. Berru Emin, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetinin yapısı, kurucusu ve ilk inkilapçı olduğunu söyledi. Yaptığı güzel eserler sayesinde 76 yıl sonra da anıldığını açıkladı. Makedonya’da onu anarak ölümsüz bir kahraman olduğunu da vurguladı. O, bir tektir, dedi. Atatürkü anma proğramı okul korosunun müzik öğretmeni Cengiz İbrahim yönetmenliğinde sundukları programla devam etti.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER