Assange Güvence İstiyor

Ekvador'a siyasi iltica talep eden Julian Assange, İsveç'ten ABD'ye gönderilmeyeceğine dair güvence almak istiyor.

Assange Güvence İstiyor

Güney Amerika ülkesi Ekvador'a siyasi iltica talep eden ve bir haftadır bu ülkenin Londra Büyükelçiliği'nde bulunan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, İsveç'ten ABD'ye gönderilmeyeceğine dair güvence almak istiyor.
İsveç'te iki kadına tecavüz etmekle suçlanan ve İngiltere'de bu ülkeye iadesine karar verilen Assange, diplomatik garanti almaya çalışıyor.
40 yaşındaki Assange, İsveç'e hakkındaki tecavüz suçlamalarıyla yüzleşmek için gitmeye hazır olduğunu, ancak Stockholm'ün kendisini Wikileaks'in yayımladığı ABD Dışişleri Bakanlığına ait gizli belgelerle ilgili bu ülkeye göndermesinden korktuğunu söyledi.
Assange, Sydney Morning Herald gazetesine yaptığı açıklamada, "Birleşik Krallık, ABD ve İsveç'in ne gibi güvenceler sağlayacağının önemli olduğunu" kaydetti.

Öte yandan İngiliz basını, Assange'ın aylarca Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde kalabileceğini yazıyor. Ekvador'un Londra Büyükelçisinin geçen hafta konuyu görüşmek üzere ülkesine gittiğine dikkati çeken basın, Assange'ın geceleri Büyükelçilikte şişme bir yatakta uyuduğunu bildiriyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 12:15
YORUM EKLE

banner47