banner24

Askeri İşbirliğinin Ötesine Çıkmadık

Kıbrıs Rum yönetimi sözcü Vekili Hsitos Hristofidis, İsrail ile Kıbrıs Rum kesimi arasında Rum savunma bakanının İsrail'i ziyareti sırasında imzalanan savunma işbirliği anlaşmasının dışında, 'Daha öte bir askeri işbirliği konusunda ileri hiç bir görüşme olmadığını' savundu.

Askeri İşbirliğinin Ötesine Çıkmadık

Hristofidis, İsrail'in, Kıbrıs Rum kesimi ile İsrail arasında döşenecek petrol boru hattı ile Rum tarafına inşa edilecek doğalgaz terminalinin güvenliğini sağlamak amacıyla Rum tarafına 20 bin komando yerleştirmek istediği iddiasını reddetti.

Hristofidis "İsrail'le işbirliği konusunda var olan; Savunma Bakanı'nın İsrail ziyareti sırasında imzaladığı anlaşmadır. Bunun ötesinde bu nitelikte, yani daha ileri askeri işbirliği konusunda ileri hiç bir görüşme olmadı" dedi.

Rum yönetimi ile İsrail arasında bu yıl iki savunma işbirliği anlaşması imzalandı. İlk anlaşma, İsrail'i ziyaret eden Rum yönetimi Savunma Bakanı Dimitris İliadis ile İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından 9 Ocak 2012'de Tel Aviv'de imzalandı.

İkinci anlaşma ise, Güney Lefkoşa'da Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis ile İsrail Savunma Bakanlığı Askeri Bürosu sivil sorumlusu Yakop Laor tarafından 29 Mart 2012'de imzalandı. Rum basını, bu anlaşmayla, iki taraf arasındaki askeri işbirliğinin önemli ölçüde genişletildiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER