banner51

Asker Sokakta

Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından askerler, sokakların da hakimiyetini ele aldı. Özellikle Mursi taraftarlarının eylem yaptığı bölgelere konuşlanan Mısır askeri, polislerle birlikte çevrede kuş uçurtmuyor.

Asker Sokakta

 

Mısır Genelkurmay Başkanı El Sisi’nin ordunun yönetime el koyduğunu ve Mursi’nin artık Cumhurbaşkanı olmadığını açıklaması ile birlikte Mısır askerleri sokaklara çıktı. Tank ve zırhlı araçlarla şehir merkezlerine konuşlanan askerler, meydanların da hakimiyetini ele aldı. Özellikle Mursi’ye karşı yapılan darbeyi protesto etmek isteyen ihvan teşkilatı üyelerinin toplandığı alanları ablukaya alan Mısır askeri, protestoculara müdahale etmiyor ancak adım dahi attırmıyor. Mısır askerleri, Kahire Üniversitesi ve Adaviye Meydanını ablukaya alırken, içeride de Mursi’ye destek eylemleri yapıldı.
 
Mısır polisini de yanına alan askerler, belirli alanlar dışından toplananları hemen uyararak dağılmalarını sağlıyor. Trafiği daha yönetmeye başlayan Mısır askerinin, ülkedeki bazı yabancı büyükelçiliklerin önünde konuşlanması da dikkat çekti. Her sokağın başını alan askerler olası olaylara da anında müdahale ederek büyümesini önlüyor.
 
 
 
TAHRİR MEYDANINDA "DARBE" KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR
 
 
 
Öte yandan, Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanındaki "darbe" kutlamaları da sürüyor. Meydanda darbeyi kutlayan Mursi karşıtlarına ise kamyonlarla gıda ve malzeme getirildi. Havai fişeklerin atıldığı, müziklerin çalındığı Tahrir Meydanında darbe havasından çok adeta bir festival havası var.
 
Mısır askeri ve polisleri ise Mursi karşıtlarının kutlamalarına Tahrir Meydanı üzerinde helikopter ve jetlerle alçak uçuşlar yaparak katılıyor. Tahrir Meydanı üzerinde şov yapan asker ve polislere, vatandaşlar alkışlarla karşılık veriyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER