banner51

Asker Sokağa İndi!

Yunanistan'da hükümetin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF direktifiyle kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti planlaması, aralarında askerlerin de olduğu kalabalık bir grup tarafından protesto edildi.

Asker Sokağa İndi!

Yunanistan'da maaşlarında kesinti yapılması planlanan kamu çalışanları protesto gösterileri düzenledi.

Atina Sintagma Meydanı'nda Maliye Bakanlığı ve parlamento önünde yoğunlaşan gösterilere belediye çalışanları, doktor ve öğretmenlerin yanı sıra askerler de katıldı.

Meydana aileleri ile gelen üniformalı askerler, eski parlamento binasının bulunduğu Kolokotroni Meydanı'ndan Sintagma Meydanı'ndaki Maliye Bakanlığı önüne kadar yürüdü.

Üniformalıları temsilen 3 kişi Maliye Bakanlığı'na giderek bakanlık yetkililerine taleplerini ulaştırdı.

Yunanistan Silahlı Kuvvetler Mensupları Destek ve İşbirliği Derneği Başkanı Anestis Tsoukarakis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''İlk kez sokağa iniyoruz. Bu şekilde daha fazla gitmeyeceğine dair güçlü bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum. Bu yaptığımızı yapmayıp evde otursaydık hiçbir şey yapamayacaktık. Şu anda ilk adımımızı attığımızı düşünüyoruz. Halkla tek yumruk halinde birlik olmak istiyoruz. Vatandaşlarla aynı sorunlara sahibiz. Yavaş yavaş Avrupa da aynı sorunlara sahip olacak. Önlemler, önlemler, önlemler... Yunan askerini ve Yunan halkını tükettiler. Bu önlemlerle varmak istediğimiz yere de varamıyoruz. Önlemler adaletsiz. Onurlu Yunan halkı, bir şekilde ailesini geçindirmek için gece gündüz çalışıyor. Birileri de gelip kazanımlarını ellerinden alıyor'' diye konuştu.

''Polis ve sahil güvenlik personeli'' gibi diğer üniformalıların da bulunduğu protesto gösterisine muhalefet partileri milletvekilleri de katılarak destek verdi.

Yunanistan'da Başbakan Antonis Samaras hükümeti, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF direktifiyle; 2013-2014 için yapacağı, 11.5 milyon Euro'luk kamu harcamaları kesintisi çerçevesinde maaşlarda kesinti yapmaya hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2012, 09:05
YORUM EKLE

banner47