'Asıl Devrim Kendimize Güvenimizdedir'

Resmi temaslarda bulunmak üzere Pakistan’da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye-Pakistan İş Forumu’na katıldı.

'Asıl Devrim Kendimize Güvenimizdedir'
Başbakan Davutoğlu, Refah Üniversitesi’nce düzenlenen, akademisyen, yazar ve düşünce kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı konferansta konuştu.
 
Davutoğlu şöyle konuştu:
 
"BİZ BİR POPULİST EKONOMİ POLİTİKASI UYGULAMIYORUZ"
 
"Soğuk savaştan günümüze farklı krizler geçirdik. Türkiye olarak da bir çok kriz yaşadık. İktidara geldiğimiz 2002’den bugüne, kriz ortamlarına rağmen Türkiye’de sayın Erdoğan liderliğinde kriz yönetimini başarılmıştır. Demokratik istikrar, sürdürülebilirlik ve stratejik vizyon önemlidir. Son 12 yılda Türkiye’de bir siyasi istikrar vardır. Haziran’da seçim var. Hükumet programımızı okuduğumuzda 2023’e kadar rayında olduğunu bana göseriyor. Biz bir populist ekonomi politikası uygulamıyoruz yani sadece seçim kazanmaya yönelik değil.
 
"GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ASIL DEVRİMKENDİMİZE GÜVENİMİZ’DEDİR"
 
Hayatın özüdür reform. Tarih değişir, dönüşür, dinamiktir. Geçmiş başarılarla yetinemeyiz, geleceğe de hazır olmalıyız. Türkiye bir başarı öyküsüdür.
 
Buraya gelmeden önce yeni bir hava alanı sahasını gördüm. Dünyanın en büyük havaalanını da biz yapıyoruz. Avrupa’yı Asya’yı denizaltından Marmaray’la birbirine bağladık. Toplumun her alanında böyle yatırımlar yaptık. Bizim gerçekleştirdiğimiz asıl devrim sadece sağlık ve ekonomide değil kendimize güvenimizde gerçekleştirdiğimiz devrimdir.
 
"TÜRKİYE’DE YENİ BİR SİYASET AÇILIMI YAPTIK, BEYİN GÖÇÜNÜ NASIL ENGELLERİZ DİYE"
 
Pakistan’ın bir dostu olarak şahsen ve Pakistan’ı kendi ülkesi olarak gören bir Başbakan olarak Pakistan’ı takip ediyorum. Sayın başbakan, üçüncü kez başbakan oldu ve elde ettiği deneyimlerle ülkedeki demokratik istikrarın temelini sağlamıştır. 2002’de biz iktidara geldiğimizde sayın Erdoğan bize 2005’e kadar bizden bişey beklemeyin önce yangını söndürmemiz lazım, krizi aşmamız lazım dedi. 2006’da dönüşüm başladı. Bu potansiyel Pakistan’da da var. Türkiye’de yeni bir siyaset açılımı yaptık, beyin göçünü nasıl engelleriz diye. Şimdi Türkiye’ye geri geliyorlar. Pakistan dışındaki Pakistanlılar da geri gelerek yeni Pakistan’ın inşasında tuğla koyacaklardır.
 
"BİZ SİZE KOMŞU DEĞİLİZ AMA KOMŞULARDAN DAHA YAKINIZ"
 
Bizim coğrafyamız, ekonomideki kaynaklarımız, ekonomik stratejimiz birbirini tamamlayıcı nitelikte. Dolayısıyla ihtiyacımız olan ortak vizyondur. Biz ne çalışmalar yaparsak yapalım, sizler yanımızda olmazsanız bir sonuç alamayız. Liderler karar alıyor ancak önemli olan iş sektörlerinin kararlar yönünde çalışmaları. Bugün 11 anlaşma imzalandı. Eksik varsa lütfen söyleyin çözelim. Biz size komşu değiliz ama komşulardan daha yakınız. Pakistan tarımsal olanda pek çok alanda lider. Sanayi ve tekstilde neden ortak firmalar oluşturma yönünde bir fırsat olarak bunu değerlendir miyoruz. Pakistan’da Türk özel ekonomi bölgesi de çok iyi bir tekliftir."
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER