Arafat'ta Gözyaşları İçinde Vakfe Duası

Dünyanın dört bir yanından hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gelen milyonlarca hacı adayı Rahmet Dağı’nın eteğindeki Arafat Meydanı’nda vakfeye durdu.

Arafat'ta Gözyaşları İçinde Vakfe Duası

 

Gözyaşları arasında Allah’a yalvaran Müslümanlar günahlarının affı ve İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşının dinmesi için dua ve niyazda bulundu.
 
Peygamber Efendimizin veda hutbesinin de okunduğu Arafat Vakfesi’nde aşırı sıcağa rağmen içi aşkla dolan yüz binlerce kişi Cebeli Rahme’ye tırmanıp burada da dua etti.
 
Dağın zirvesinde bulunan Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın buluşup affedildiği noktaya yoğunluk nedeniyle merdivenlerden ulaşamayan Müslümanlar kayalıklardan tırmanarak çıktı. Duygusal anların yaşandığı Arafat’ta dili, ülkesi ve rengi ayrı olmasına rağmen herkes aynı duygu ve düşüncelerle Rabbi’ne yönelip niyazda bulundu.
 
Her ülkeye ayrılan çadır ve bölümlerde olduğu gibi, Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen yaklaşık 70 bin Türk Hacı adayına ayrılan bölümde de çeşitli programlar düzenlendi. Lebbeyk nidaları başlayan programda hatim okunup salat ve selamlar getirildi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Türk Hacı adaylarına vakfe duası yaptırdı. Hep bir ağızdan yapılan vakfe duasının ardından tüm Müslümanlar kardeşleri ile kucaklaşıp helalleşti.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER