Anıt Mezarı İçin Bütçe Bulundu

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 2’nci ölüm yıl dönümü anma törenlerine günler kala bütçe yetersizliği nedeniyle yapılmadığı belirtilen anıt mezara kaynak bulunduğu açıklandı.

Anıt Mezarı İçin Bütçe Bulundu

 

Denktaş, 13 Ocak’ta başkent Lefkoşa Cumhuriyet Parkı’nda bulunan mezarı başında anılacak. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın ölüm yıldönümü yaklaşırken, 2 yıl geçmesine rağmen anıt mezarı yapılmamış olması tartışmalara neden olmuştu.
 
Bütçe olmadığı gerekçesi ile yapılamadığı belirtilen anıt mezar için nihayet kaynak bulunduğu açıklandı. Sağlığında Denktaş’ın danışmanlığını yapan Hilmi Özen, İHA’ya yaptığı açıklamada, ölüm yıl dönümü anma törenlerine sayılı günler kala, tarihe ismini yazdıran KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarı için bütçe bulunduğu söyledi. Özen, Türkiye Cumhuriyeti’nin Denktaş’ın anıt mezar yapımını üstendiğini ifade etti.
 
 
 
TÜRKİYE’DE KONU OLMUŞTU
 
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölümünün üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bütçe olmadığı gerekçesi ile anıt mezarı yapılmamıştı.
 
“Anıt Mezar” yapılamaması medyasına yansımış, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul Şişli Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, anıt mezarı yapmaya talip olduğunu açıklamıştı. Ancak oğlu Serdar Denktaş, bu teklife sıcak bakmamış, bu görevin KKTC devletine ait olduğunu ifade etmişti.
 
2 yıl geçmesine rağmen bürokratik nedenlerden dolayı anıt mezarın yapılamadığını ifade eden Özen, “Türkiye Anıt Mezar yapımını üstlendi. Çok kısa bir süre sonra çalışmalara başlanacak” dedi.
 
Özen, “Şimdiye kadar bürokratik nedenlerden dolayı anıt mezar yapılamadı. Bir kasıt yoktu. Şimdi kaynak bulundu ve en kısa sürede inşa çalışmalarına başlanacak” şeklinde konuştu.
 
Denktaş’ın “Anıt Mezarı” yapılmıyor haberleri ile gündeme gelmesinin kendisini üzdüğünü ifade eden Hilmi Özen, “Denktaş bu ülke için çok şeyler yaptı. Önemli olan onu hissetmek ve yaşatmaktır. Tarih olmuş bir liderin bıraktığı eserler ve yaptıkları ile gündeme gelmesi gerekir.Oysa ne istediğimiz şekilde gündeme geliyor ne de bıraktığı mirasa yeterince sahip çıkılıyor” ifadelerini kullandı.
 
Özen, 13 Ocak’ta Denktaş’ın ölüm yıldönümü , 27 Ocak tarihinin ise doğum günü olduğunu belirterek, “Denktaş’ın kendi çektiği fotoğraflardan oluşturduğu kitabının tanıtımı da o gün yapılacak. 27 Ocak’ta yapılacak tanıtıma tüm halkımızı bekliyoruz “dedi.
 
Özellikle KKTC’ye gelen Türkiyeli turistlerin tepkisini çeken mezar ve çevresi en son geçen yıl adadaki birliklerde denetlemelerde bulunan Kara Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun da dikkatini çekmiş ve çevre düzenlemesinin yapılmasını askerlerden istemişti.
 
 
 
KIBRISLI TÜRKLER TEPKİLİ
 
Kıbrıslı Türkler de bugüne kadar Kurucu Cumhurbaşkanı’na ait bir anıt mezar yapılamamış olmasına tepki gösteriyor.
 
Emekli Yüksek Mimar olan Ahmet Ünsal, “Bizim açımızdan utanç verici bir şey, devlet kurmuş bir liderimizi mezarının bu kadar geciktirilmesini toplum olarak içime sindiremiyorum. Bizim için yüz karasıdır. Bizi idare edenler için iki katı yüz karasıdır. Kaynağın Türkiye’den bulunması benim için utanç vesilesidir, yani biz bir anıt mezarı yapamayacak kadar, güçsüz bir toplum haline gelişsek, hiç ortaya çıkıpta devletçilik oynamayalım, bir kabile bile olsak bir mezarı yapacak gücümüz var bizim,Her şeyi Türkiye’nin yardımlarına bağlamak gibi bir kolaycılığa gitmeye maalesef idareciler alıştı bu memlekette. Görüyoruz işte ülkenin her yanı dökülüyor, yol tamir edilecek. Türkiye versin, her şeyi de beklemek olmaz. Bizim en büyük zaafımız dördüncü sınıf adamları seçip meclise gönderdik, döndük birinci sınıf iş yapmalarını bekliyoruz" diye konuştu.
 
Abdülgani Mertoğlu ise, "Denktaş beyin kabrinin yapılmaması büyük bir ihmalkarlıkdan başka bir şey değil. Üstüne düşmediler .Alakadar olmadılar" ifadelerini kullandı.
 
Hüseyin Maneoğlu da, "Toplum değerlerinin hangi aşamada olduğu göstermesi açısından çok önemli bir konu. Utancın da ötesinde bir vefasızlık örneği" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER