Ana Konumuz Ticari İlişkiler

Başbakan Yardımcısı Babacan, her iki ülke arasında ekonomik, ticari ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması ve bunun bir stratejik konu olarak ele alınmasının asıl ana konu olduğunu kaydetti.

Ana Konumuz Ticari İlişkiler

ABD-Türkiye Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi'nin (ETSİÇ) İkinci Bakanlar Toplantısı, Türkiye tarafından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD tarafından ise ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk ve ABD Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Babacan, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, bugün Türkiye ile ABD arasında oluşturulan Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi 2. Bakanlar Toplantısı'nın tamamlandığını belirterek, şöyle konuştu:
''Bu çerçeve, yaklaşık 2 sene önce Sayın Cumhurbaşkanımız Gül, Sayın Başkan Obama ve Sayın Başbakanımız Erdoğan'ın talimatlarıyla meydana getirilmiş bir çerçeve. Burada, her iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması ve bunun bir stratejik konu olarak iki ülke arasında ele alınması asıl ana konumuz, işin özü. Konu ekonomik ilişkilerin bütünlüğünü içeriyor. Ticaret, yatırım, finans, enerji bütün bunlar, bu çerçeve içerisinde ele aldığımız, görüştüğümüz konular.

ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk, Türkiye ve ABD'nin tarihi, sarsılmaz çok yakın bir dostluğu bulunduğunu belirtti.
Kirk, birçok ABD kurumu ile birlikte çalıştıklarını ve bu kurumlara, özellikle Türkiye ile ticari, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için birlikte çalışmanın önemini dile getirdiklerini söyledi.
''Gelişen ve olgun bir ilişki olmasını bekliyoruz'' diyen Kirk, önemli olanın zorlukların nasıl aşılacağı, ortaklık, işbirliği ruhunun yansıtılması olduğunu söyledi. Kirk, ''Bence, gerçekten geleceğimiz çok çok parlak olacak'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER