banner9

Amerikalılar Sandık Başında

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları, 45. ABD Başkanı’nı belirlemek için sandık başına giderek oy kullanmaya başladı. Demokrat Partili aday Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partili aday Donald Trump’ın çekiştiği başkanlık yarışı için Türkiye saati ile 14:00’da sandık başına giden Amerikalılar, bazı bölgelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Seçimlerde 100 milyona yakın seçmenin 6 ayrı zaman diliminde oy kullanacağı, bu nedenle oyların sayılma işleminin çarşambaya kadar süreceği belirtildi.

Amerikalılar Sandık Başında
 
Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları, 45. ABD Başkanı’nı belirlemek için sandık başına giderek oy kullanmaya başladı. Demokrat Partili aday Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partili aday Donald Trump’ın çekiştiği başkanlık yarışı için Türkiye saati ile 14:00’da sandık başına giden Amerikalılar, bazı bölgelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Seçimlerde 100 milyona yakın seçmenin 6 ayrı zaman diliminde oy kullanacağı, bu nedenle oyların sayılma işleminin çarşambaya kadar süreceği belirtildi. Yıllardır ilk kez iki başkan adayının da seçim merkezlerinin New York’ta olması, kentte güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılmasına neden oldu.
 
CLINTON VE TRUMP OYLARINI KULLANDI
 
Her iki aday da oylarını New York'ta kullanırken, sandığa ilk gelen  aday ise Clinton oldu. Clinton ve eşi eski Başkan Bill Clinton oylarını evlerinin  bulunduğu New York'un Chappaqua bölgesinde attı.
 
Cumhuriyetçi Trump ise Manhattan'da oyunu kullanacağı seçim merkezine  eşi Melania Trump ile yerel saat ile 11'e doğru geldi.
 
Clinton, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,  seçilirse elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.
 
Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise Clinton, seçmenlere sandığa  giderek oy kullanma çağrısında bulundu ve "Gidip tarih yazalım" dedi.
 
ÜSTSÜZ PROTESTO
 
New York'ta seçim günü üstsüz protestoyla başladı. Bir oy verme merkezine gelen FEMEN üyesi iki kadın sloganlar atarak protesto gösterisi yaptı ve ardından görevliler tarafından salondan çıkarılarak gözaltına alındı. Görüntüleri, People dergisinden Sharon Clott Kanter Twitter hesabından paylaştı.
 
OBAMA BASKETBOL OYNADI
 
ABD Başkanı Barack Obama, daha önceki seçimlerde yaptığı gibi seçim günü basketbol oynadı. Başkan'ın basketbol oynamaya giderken çekilmiş fotoğrafını Associated Press haber ajansı geçti.
 
İLK SONUÇLAR HER ZAMANKİ GİBİ DIXVILLE NOTCH KÖYÜNDEN
 
Seçimden ilk sonuçlar ise geleneksel olarak New Hampshire'in Dixville Notch köyünden geldi. 8 seçmenin oy kullandığı ve 40'a yakın gazeteci tarafından izlenen sandıktan, Demokrat Parti adayı Clinton'a 4, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'a 2, Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson'a ve bağımsız aday Mitt Romney'e birer oy çıktı.
 
ABD'nin New Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün altında olan seçim bölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi başlayabiliyor ve tüm seçmeler oylarını kullandıktan hemen sonra seçim sonuçları açıklanabiliyor.
 
SEÇİM İZLEME KLAVUZU
 
Farklı saat dilimlerine sahip ABD'de, doğu kıyısındaki eyaletlerin çoğunda seçim büroları kapılarını sabah 06.00'da açtı. Yani seçmen Türkiye saatiyle 14.00'dan itibaren oy verme işlemi başladı. Batı kıyısındaki eyaletlerde açılış saat 17.00'yi bulacak.
 
İlk kapanan sandıklar ise Türkiye saatiyle 02.00'da Indiana'da. Son sandıklar kapandığında ise Türkiye'de Çarşamba günü güneş doğmuş olacak. saatler sabah 7'yi gösterecek. Sandıklar batıda California, Idaho, Oregon, Washington eyaletlerinde 23.00'de, Alaska da ise çarşamba gününün ilk saatlerinde kapanacak.
 
SALINCAK EYALETLER
 
ABD'de seçim sonuçlarında belirleyici rol oynayan eyaletlere 'salıncak eyaletler' veya 'anahtar eyaletler' ismi veriliyor.
 
Ülkede 50 eyalet ve başkent Washington’ın yer aldığı Columbia Bölgesi bulunuyor. Bu eyaletlerin sadece bir kaçında yapılan anketler ABD başkanının şimdiden kim olacağını anlamaya yetiyor.
 
Başkan adayları da aynı şekilde çabalarını salıncak eyaletler üzerinde yoğunlaştırıyor. Diğer eyaletlere ise kesin gözüyle bakılıyor, seçim öncesi anketler ve ön seçimlerde elde edilen sonuçlar genel olarak nihai kararı yansıtıyor.
 
Bu yıl en kritik salıncak eyaletlerin Florida, Ohio ve Pennsylvania olacağı tahmin ediliyor. Wisconsin, New Hampshire, Minnesota, Iowa, Michigan, Nevada, Colorado ve Kuzey Karolina yakından takip edilmesi gereken diğer salıncak eyaletler.
 
Seçim sisteminde eyaletteki yarışı önde bitiren aday eyaletteki tüm delegeleri alıyor. Delegeler ise daha sonra başkanı seçiyor.
 
SON GÜN MİTİNGLERİ
 
Başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump, en çekişmeli eyaletlerden sayılan Kuzey Karolina, Pennsylvania ve Michigan'da seçimlere bir gün kala mitingler düzenledi.
 
Seçim anketlerine göre, Demokrat aday Clinton Cumhuriyetçi aday Trump'ın dört puan ilerisinde.
 
Yaklaşık 46 milyon Amerikalı, oy kullanma noktaları ya da posta yoluyla erken oy kullandı. Bu, Amerikalılar için rekor bir sayı.
 
TÜM GÖZLER ASSOCIATED PRESS'TE
 
ABD'nin 45'inci başkanının kim olacağı, yarın sabah saatlerinde belli olmaya başlayacak. Başkanın seçilmek için 50 eyalet ve özel statüsü bulunan başkent Washington DC'deki 538 delegenin çoğunluğunu, yani 270'ini alması gerekiyor. California, 55 kişiyle en çok seçici kurul üyesi barındıran eyalet. İkinci sırada 38 üyeyle Teksas geliyor.
 
Sandıkların kapanmaya başlayıp eyaletlere göre gece yarısına kadar süreceği seçimlerde, sonuçların hızla netleşmesi bekleniyor. Kendisini kar amacı gütmeyen haber ortaklığı olarak nitelendiren Associated Press haber ajansı, seçim gecesi 4 binden fazla muhabirle ülke çapında sahada olacak.
 
AP, her seçimde kimin kazandığına ilişkin de öngörüler yayınlıyor. Doğru çıkan öngörüleriyle dikkati çeken AP'nin seçim akşamı ilk verileri duyurması bekleniyor.
 
Ajans, 2008 yılındaki seçimde sandıkların kapanmasının ardından 3-4 saat içinde başkanın kim olacağını ilan etmişti. ABD'nin yeni başkanı 20 Ocak'ta yemin ederek görevine başlayacak.
 
Başkanların yemin törenleri, ABD Kongresi'nin bahçesinde halka açık törenle yapılıyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER