banner24

Almanya'ya İade Edilecek

İNTERPOL tarafından, yer ve kimlik tespiti amaçlı mavi bültenle aranan, saklanmak için geldiği İzmir'de yakalanan radikal islamcı Hüseyin El Malla'nın, Almanya'ya iadesine karar verildi.

Almanya'ya İade Edilecek

Interpol tarafından 2008 yılından beri mavi bültenle aranan, 26 yaşındaki Hüseyin El Malla'nın, geçen yıl Eylül ayında, İzmir'de olduğu saptanmıştı. İzmir Emniyet Müdürlüğü ile Interpol'ün gizlilikle yürüttüğü takip sonucu, radikal islamcı Hüseyin El Malla, Konak İlçesi'nde saklandığı yakınlarının evinde yakalandı. Gözaltına alınan Malla'nın, uzun süre Almanya'nın Saarland eyaletinde yaşadığı, ardından Afganistan ve Pakistan'daki terör örgütü El Kaide kamplarında eğitim gördüğü, sahte pasaport ve kimlikle çok sayıda ülkeye yasadışı giriş, çıkış yaptığı saptandı. Lübnan doğumlu olan, hiçbir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan (haymatlos) El Malla'nın, 2010 yılında öldürülen en yakın silah arkadaşı Alman Eric Breininger'in intikamını almak için Almanya'daki kanlı bir saldırıyı yapmayı planladığı ileri sürüldü. Almanya'da ayrıca şeriat esaslarına dayalı bir yapı kurulması için de girişimde bulunduğu belirlenen El Malla, Türkiye'de herhangi bir suça karışmaması nedeniyle sevkedildiği İzmir Adliyesi'nde serbest bırakıldı. Ancak, Malla, Almanya Federal Savcılığı'nın isteğiyle İzmir Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü ekiplerince gözetim altına alındı.

AKRABASI İHBAR ETMİŞ
İki ülkenin güvenlik güçleri arasında yapılan karşılıklı bilgi alışverişi sonrası, sahte kimlik taşıyan Malla'nın, parmak iziyle gerçek kimliği tespit edildi. Tekrar sevkedildiği adliyede tutuklanan Malla'nın, İzmir Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamasında, Almanya'ya iadesine karar verildi. Almanya ile Türkiye'nin görüşmeleri sonrası önümüzdeki günlerde Almanya'ya iade edilmesi beklenen Malla'nın, annesinin Türk olduğu, saklanmak için geldiği İzmir'de, bir akrabasının ihbar etmesiyle yakalandığı öğrenildi. Allah yolunda hareket ettiğini dile getiren Malla'nın yargılanması sırasında suçlamaları kabul ettiği, El Kaide'nin istihbaratçısı olarak görev yaptığını, özellikle Almanya hakkında bilgiler topladığını söylediği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER