banner51

Almanya'da Türklere Jimnastik Kursu

Almanya’nın kentindeki Münih Schwabing Kliniği’nde Türk şeker hastaları için düzenlenen simültane tercümeli kursta ilerlemiş yaştaki şeker hastalarına evde yapabilecekleri özel jimnastik kursu verildi.

Almanya'da Türklere Jimnastik Kursu
Kliniğin diyet uzmanlarından Kathrin Weiser’in hazırladığı programda sosyal danışman Süheyla Topdelen tüm konuşmaları simültane tercüme etti. Özellikle yeterli Almanca konuşamayan birinci nesil yaşlı Türk şeker hastalarını yönelik diyet programları da anlatıldı. Uzman, belli yaştan sonra özellikle çok yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini söyledi.
 
Şeker değerlerinin normalde kalması için en önemli iki faktörün diyet ve hareket olduğunu belirten Weiser Diyete dikkat edersek sadece şeker değerlerimiz normale dönüşmez, kolesterol, yüksek tansiyon ve diğer önemli sorunlar da ortadan kaldırılabilir. Ayrıca yaşı ilerleyenlerde hareket kabiliyeti azaldığından kilolar artabiliyor ve bu durumdan özellikle fazla yükü çekmekte zorlanan ayaklar sorun yaratıyor. Tabii diğer şeker, kolesterol ve tansiyon değerlerini de normale getirmek zorlaşıyor dedi.
 
Simültane tercümeli kursa katılan Türk yaşlılar Kathrin Weiser’in gösterdiği evde oturarak bile yapılabilecek basit jimnastik hareketlerini zevkle tekrarlarken zorlanmadılar.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 23:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER