banner51

Almanya'da Tolerans Ve Barış Konferansı

DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa Augsburg Üniversitesi’nde ‘İslam’da Tolerans ve Barış’ üzerine bir konuşma yaptı. Konferansa çok sayıda Türk ve Alman izleyici katıldı.

Almanya'da Tolerans Ve Barış Konferansı
 
IŞİD’e Almanya’dan neden çok fazla gencin katıldığı sorusuna Alboğa “Profesyonel gençlik ve pedagojik çalışması için maddi desteğe ihtiyacımız var. Eğer Almanya’da Müslüman cemaatlar ve DİTİB gibi organizasyonlar olmasaydı, şu anda terör örgütlerin aldattığı gençlerin sayısı çok daha yüksek olacaktı. Pedagojik çalışmaları için en kısa zamanda Hristiyan ve Yahudi cemaatlerine verilen ödeneklerden bizim de pay almamız gerekir” şeklinde yanıt verdi.
 
Alman liselerinde İslam din dersi yer almalı mı sorusuna ise Alboğa “Hristiyanlar ve Yahudiler Almanya’da din dersi verme hakkına sahipler ve masrafları devlet tarafından karşılanır. Almanya’da kiliseler devletin paydaşıdır ve biz de devletin bir paydaşı olmak istiyoruz. Bu ortamda Alman okullarında din dersi uygulaması beklenmekte. Okullarda din dersi olması bizim destek verdiğimiz bir proje” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER