banner51

Almanya'da 'Opsiyon Modeli' Tartışmaları

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Arif Ünal, opsiyon modelini kaldıran yasanın bir an önce çıkmadığı taktirde binlerce gencin mağdur olabileceği uyarısında bulundu. 

Almanya'da 'Opsiyon Modeli' Tartışmaları
Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Arif Ünal, opsiyon modeli konusunda uyarılarda bulundu. SPD ile CDUCSU büyük koalisyonunun protokolünde yer alan maddeye göre opsiyon modeli kalkacak. 1 Ocak 2000 tarihinde 10 yaşından küçük olup Alman vatandaşlığına geçenler ile bu tarihten sonra burada doğup otomatik olarak Alman vatandaşı da olan göçmen kökenliler 18- 23 yaşları arasında “tek vatandaşlıkta” karar kılmaya zorlanmayacak. Bu gençler çifte vatandaş olabilecek. Milletvekili Arif Ünal, kırmızı- siyah koalisyonun protokolünde yer alan maddenin sanki yasa gibi algılandığını ve opsiyon modeline tabi gençlerin hiçbir işlem yapmadıklarını söyledi.
 
ALMAN VATANDAŞLIĞINI KAYBEDEBİLİRLER
 
Arif Ünal yanlış algıdan ötürü binlerce gencin Alman vatandaşlığını kaybedebileceğine dikkat çekerek, şöyle dedi:
 
"Gençler bir an önce yabancılar dairesine Türk vatandaşlığından çıkmadıklarını ve Alman vatandaşlığını da muhafaza etmek istediklerine dair dilekçe vermeliler."
 
 Ünal, KRV Eyaleti İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda doğabilecek mağduriyetleri önlemek için yabancılar dairelerine, yasa çıkana kadar işlemlerin bekletilmesi konusunda talimat verdiğini de ifade etti. Yeşiller Partisi öte yandan SPD ile CDUCSU’nun koalisyon protokolünde opsiyon modelinin kaldırılması yönündeki maddenin hızlı şekilde yasalaşması için federal düzeyde baskı yapacak. Milletvekili Arif Ünal, “Büyük koalisyon elini çabuk tutmalı. Koalisyon partileri arasında görüş ayrılıkları olduğu için yasanın çıkması uzun sürebilir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER