Almanya'da Ebru Sanatını Tanıtıyor

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan sanatçı Asuman Hasırcıoğlu, Neumarkt Pasajı’nda ebru sanatının Almanlara tanıtımı için bir etkinlik düzenledi. Deriver isimli firmanın desteklediği etkinlikte Almanlar, ebru sanatını ilgiyle izledi.

Almanya'da Ebru Sanatını Tanıtıyor
Asuman Hasırcıoğlu sanatıyla birbirinden güzel renk ve desenler ortaya koyarken, Almanlara ebru hakkında bilgiler verdi. Hasırcıoğlu izleyenlere ebru ile ilgili Almanca broşürler de dağıttı.
 
’ALMANLARIN EBRU SANATINA İLGİSİ YOĞUN’
 
Ebru sanatının geçtiğimiz ay UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Asuman Hasırcıoğlu şunları söyledi:
 
"Ebru sanatına Almanların ilgisi yoğun. Hatta ilgileri bizim insanımızdan çok daha fazla. Almanlar özellikle tekneden kağıdın çıkışı ve boyaların suyun üzerinde kalışına hayret ediyorlar. Aynı zamanda ebrunun rahatlatıcı yönü onları çok etkiliyor. Düzenlediğim ebru kurslarına çok farklı ülkelerden insanlar geliyor. İsviçre, Hollanda, Fransa ve İspanya’dan kursiyerlerim oldu."
 
EBRUYU DERİ ÜRÜNLERE UYGULAMAYI PLANLIYOR
 
Etkinliğe destek veren Deriver firmasının sahibi İşkadını Neşe Eden ise, tasarımlarını kendisinin yaptığı ürünlerine ebru sanatını uygulamayı planladığını anlattı. Leke tutmaz ve yıkanabilir deriden, masa örtüsü, yastık, halı vs. ürettiklerini belirten Neşe Eden, bunları ebru sanatıyla daha çekici kılacaklarını söyledi. İşkadını Eden, ebru sanatının deri ürünlere nasıl uygulanabileceği konusunda araştırmalarının sürdüğünü ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER