Almanlar'dan Türkiye'ye Mülteci Övgüsü

Almanya’nın Bavyera Eyaleti Hükumeti Uyum Sorumlusu Martin Neumeyer, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle ilgili politikasına övgü yağdırdı. Neumeyer, Bavyera Parlamentosu’nda düzenlediği basın toplantısında mülteciler ve uyum konusunda açıklamalarda bulundu.

Almanlar'dan Türkiye'ye Mülteci Övgüsü
 
Geçtiğimiz günlerde parlamento başkanı Barbara Stamm ve Bavyera Avrupa Bakanı Beate Merk ile birlikte Gaziantep ve civarındaki Suriyeli mülteciler kampını ziyaret ettiklerini söyleyen Alman politikacı:
 
“İki kez kampları ziyaret ettim. Çok etkilendim. Türkiye burada milyonlarca insana nasıl bir hizmet veriyor, hayran kaldık. Avrupa bu konuda Türkiye’yi yalnız bırakmamalıdır. Biliyorum, kaynaklarımız yeterli değil, ama buna rağmen Avrupa Türkiye’ye gerekli parasal desteği sağlamalıdır. Sadece Gaziantep’te okullarda 18 bin Suriyeli mülteci çocuğuna eğitim olanağı sağlanıyor. Burada Türkiye büyük bir insanlık hizmeti vermektedir. Bu savaşın daha ne kadar süreceği, bu insanları daha ne kadar Türkiye’de mülteci olarak kalacakları konusunda şu an için kimse fikir yürütemez. Bu nedenle Türkiye için yeni parasal kaynaklar oluşturulmalıdır. Avrupa bu konudaki sorumluluğunu hakkıyla yerine getirmelidir” dedi.
 
TÜRKLER UYUM SAĞLAMIŞTIR
 
Bavyera eyaletinde yaşayan Türklerin uyum konusu sanırım bir başarı öyküsüdür. Türklerin çoğunluğunun artık uyum sorunu olmadığını belirten Neumeyer: “Zaten uyum sağlamış Türkleri artık caddelerde gözünüze bile çarpmıyor, görünmez oldular. Tabii buna rağmen hala sorunlu olanlar var. Bu konuda ailelere büyük görevler düşüyor. Bavyera’da çok kişini iş sorunu olmaması da uyum konusunda olumlu etki yapıyor. Bu Bavyera’nın büyük hizmetidir” dedi.
 
ALMANYA’YA MÜLTECİ AKIMI SORUNU
 
Özellikle Güney Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden gelen mültecilerin çoğunluğunun Almanya tarafından alınmak zorunda kalmasından rahatsızlık duyduklarını diler getiren Martin Neumeyer: “Niye hep Almanya, Avusturya veya İsveç, diğer Avrupa ülkeleri değil. İtalya’ya gelen mülteciler kayda bile alınmadan Avusturya ve Almanya’ya yönüne gönderiliyor. Bu konuda bir an önce mutlaka Avrupa bazında mültecilerin adaletli dağılımı için tedbirler alınmalıdır” dedi. Neumeyer, eyaletin Almanya’nın açık olan güney sınırında olması nedeniyle Almanya genelindeki mültecilerin yüzde 45’ini alırken, geri kalanı diğer eyaletlerde paylaşıldığını dikkati çekti.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER