banner51

Almanlar TÜV'e Dava Açıyor

Göğüs protezi üreten Fransız PIP şirketini denetleyen Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Teknik Denetim Kurumu’na (TÜV) Fransız kadınlardan sonra Alman kadınlar da tazminat davası açmaya başladı.

Almanlar TÜV'e Dava Açıyor
 
Geçen kasım ayında Fransız mahkemesi tarafından tazminat ödemeye mahkum edilen Alman TÜV Kurumu’nun verilen karara itirazı reddedildi. Dünya genelinde sanayi artıklarından imal edilen sağlığa zararlı silikonlar binlerce kadını mağdur etti. Almanya’da Zweibrücken Eyalet Mahkemesi bir kadının TÜV’den tazminat talebini reddetti. Mahkeme TÜV’ün denetimlerinde eksiklik görmediğini beyan etti.
 
ALMANYA’DA 5 BİN KADIN MAĞDUR
 
Davanın şimdi Karlsruhe kentindeki Anayasa Mahkemesi’ne taşınması bekleniyor. Almanya’da yaklaşık 5 bine yakın kadının silikon protezlerden mağdur olduğu tahmin ediliyor. İstenen tazminat miktarı ise toplam 100 bin Euro’yu bulunuyor. Mağdur Alman kadınlar da Fransızlar gibi TÜV’ün PIP şirketine verdiği sertifikaların denetimini eleştiriyorlar. Fransa’da hukuk süreci başlatan 1700 kadın için mahkeme kişi başına 3’er bin Euro tazminata hükmetmişti.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER