Almanlar, Tarihi Türk Müziğine Hayran Kaldı

Almanya’nın Münih kentinde Yard.Doç.Dr. Rahmi Oruç Güvenç yönetimdeki Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) sanatçılarının verdiği Tarihi Türk Müziği konserine Almanlar da ilgi gösterdi.

Almanlar, Tarihi Türk Müziğine Hayran Kaldı
 
TÜMATA, Avrupa turnesi çerçevesinde Viyana ve Bregenz’den sonra Münih’teki Etnografya Müzesi’nde konser verdi. Salonun hemen hemen tamamını Almanlar’ın doldurduğu konseri Münih Başkonsolosu Mesut Koç da izledi. Sufi Dr. Rahmi Oruç Güvenç ve eşi Azize Güvenç’in Türkçe ve Almanca olarak çalınan eserleri tanıttığı konser, Tarihi Türk Müziği ve Tasavvuf Müziği olmak üzere iki bölümde sunuldu. Konserde Uygur, Kazak, Kırgız, Altay, Türkmen ve Özbek müziklerinden tasavvuf müziğine kadar örneklerle Türk müzik tarihinde gezinti yapıldı.
 
BEĞENİ TOPLADILAR
 
Konserde, grubun İranlı sanatçısı Farima Berenyi Mevlana’nın Mesnevisi’nden bir eseri Farsça seslendirirken, dansları ve sema gösterisi ile beğeni topladı. Küçük Bengi de yaptığı sema gösterisi ile alkış aldı.
 
Doç.Dr. Güvenç’in ney, kopuz, kılkopuz ve ut gibi müzik enstrümanlarını tanıttığı konserde, TÜMATA grubu Andrea Azize Güvenç, Yaşar Güvenç, Süyümbile Güvenç, Hande Başaran, Bengi Başaran, Sabine Banu Heck, Stephanie Dilara Erenoğlu, Torsten Haag ve Farima Berenyi’den oluştu.
 
"MÜZİĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM"
 
Kültür değerlerinin tüm insanlığın ortak değeri olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Güvenç, "Biz sağlık için, birlik ve barış için müziğin önemini ele alıyoruz. Geçen hafta Avusturya’da verdiğimiz ’Işığın sesi’ konserlerinde 7 ülkeden 35 sanatçı yer aldı. Avrupalılar, konserlerimize çok büyük ilgi gösteriyorlar. Gönlüm istiyor ki, kendi yurttaşlarımız da kendi müziklerine daha fazla ilgi göstersin ve sahip çıksın" dedi. Münih’teki AŞK- Tanrısal aşkın ateşi konseri sonrası salonu tıklım tıklım dolduran izleyiciler, otantik kıyafetli sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER