Alman Müzisyenden 46 Yıllık Bağış

Alman Wolfgang Ott, 46 yıldan bu yana dünyanın değişik ülkelerinden topladığı 247 müzik aletini Kocatepe Üniversitesi İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’ne bağışladı. 

Alman Müzisyenden 46 Yıllık Bağış
 
Köln kentinde oturan Wolfgang Ott, 46 yıldan bu yana değişik ülkelerden topladığı müzik aletlerini Türkiye’ye bağışladı. Çoğu Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinden 247 müzik aleti, bürokratik işlemlerin tamamlanması ardından Türkiye’ye gönderilecek. Birbirinden ilginç müzik aletleri Afyonkarahisar’daki Kocatepe Üniversitesi İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’nde sergilenecek. Köln Müzik Akademisi emekli öğretim üyelerinden Wolfgang Ott’un koleksiyonunda Ortaçağ Avrupası’nın sevilen müzik aleti Drehleiter veya Afrika’da piton derisi ve fildişinden yapılma müzik aletleri bile bulunuyor. Türk müzik aletleri arasında ise, kanun, yaylı tambur, kabak kemane, kemençe, bağlama ve ud göze çarpıyor.
 
YILIN YARISINI TÜRKİYE’DE GEÇİRİYOR
 
Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan Beldesi’nde 3 yıl önce ev alan Wolfgang Ott şunları söyledi:
 
"İlk olarak 1968 yılında Fas’tan bir müzik aleti getirdim. Müzik aletlerinin kültürün bir parçası olduğunu düşündüğüm için daha sonra gittiğim ülkelerden müzik aletleri toplamaya başladım. Zamanla evime sığmayacak kadar müzik aletim oldu. Ben klasik gitar çalıyorum. Sonradan sadece telli müzik aletlerini toplamaya başladım. Müzik aletleri belli bir sayıya ulaştığı zaman bunları kilerde saklamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu bir kültür mirası ve müzede sergilenmesi gerekli. İlk başta bunları Almanya’da bir müzeye bağışlamayı düşündüm. Fakat Almanya’da müzelerin para ve personel sıkıntıları var. 1970 yılından beri Türkiye’ye giderim. Son zamanlarda ise yılın yarısını Türkiye’de geçiriyorum. O yüzden bunları Türkiye’de sergilemek istedim. Türkiye’de olduğum zamanlarda Dalyan’da komşularımla akordeon çalıyorum."
 
MÜZEYİ AFYONKARAHİSARLI İŞADAMI KURDU
 
İşadamı ve Kocatepe Üniversitesi İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’nin kurucusu İbrahim Alimoğlu ise, "Mermerci bir aileden geliyorum. İşim gereği dünyanın pek çok yerini gezdim. Ben bu seyahatlerimde topladığım eşyalarla bir etnografik müze oluşturmuştum. Bu müzede çok değerli müzik aletlerimiz var. Wolfgang Bey, dostları aracılığıyla bizim müzemizden haberdar olunca elindeki müzik aletlerini bize vermeyi düşünmüş. Kocatepe Üniversitesi bunları adına yakışır şekilde sergileyecektir" diye konuştu.
 
Müzik aletlerinin Afyonkarahisar’daki müzeye bağışlanmasına Wolfgang Ott’un Antalya’da yaşayan arkadaşları Mürüvet Demirkan ile Prof. Dr. Gayaz Akçürin aracı oldu.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER