Alman Eyaleti, Türk Polis Adayı Arıyor

Almanya’nın 11 milyon nüfuslu Baden Württemberg eyaletinin polis teşkilatı Türk polis adayı arıyor.

Alman Eyaleti, Türk Polis Adayı Arıyor
Yaklaşık 400 bin Türk vatandaşının yaşadığı eyalet sınırlarında 25 bin polis görev yapıyor. Eyalette 300 yabancı kökenli polis memuru içinde 100’den fazla Türk kökenli polis memuru bulunuyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü Fransa’ya komşu Almanya’nın Kehl kentinde Kehl-Offenburg Polis Teşkilatı Türk kökenli gençleri polis mesleğine teşvik etmek için Kehl Merkez Cami’sinde bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya 30 civarında genç katıldı.
 
Eğitim alanlardan Emre Baş (28) toplantıya katılanları polislik mesleği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Eyalet Polis Teşkilatın Eğitim sorumlusu Wolfgang Sauer ve diğer polis görevlileri eyaletin yabancı kökenli özellikle Türk kökenli polis memuruna ihtiyaç olduğunu vurguladı. Yetkililer polis mesleği öğrenmek isteyen gençlerden istenen şartları şöyle sıraladı:
 
Reşit olmaları, ehliyet sahibi ve sağlıklı olmaları, cezai ehliyetin olmaması, boy uzunluğun en az 1.60 metre olması. Aranan şartlar içinde adayların lise mezunu olup not ortalamasının 3.2’nin üzerinde olması, Alman kimliğine sahibi olmaları, yüzme bilmeleri de bulunuyor.
 
ANADİL TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜR BİLGİSİ İSTENİYOR
 
Müracaatta Alman kimliği olmayan Türk kökenli polis adaylarından süresiz oturuma müsaadesi olması, en az 10 yıl Almanya’da ikamet etmiş olmaları ve Türkçe’yi iyi bilmeleri şartı aranıyor. Eğitim sorumlusu Wolfgang Sauer Türk kökenli polis adaylarının anadil ve kültürlerini çok iyi bilmelerin yanı sıra Almanca dili ve gramerine çok iyi hakim olmalarının da aranan şartlar içinde yer aldığına dikkat çekti. Sınava tabii tutulan adaylar başarısız olursa bir yıl sonra tekrar sınava girebiliyorlar.
 
POLİS MESLEĞİN EĞİTİMİ 30 AY SÜRÜYOR
 
Polis Teşkilatın Eğitim sorumlusu Wolfgang Sauer: “Meslek eğitimin 30 ay sürdüğünü, eyalette bulunan 12 polis merkezinde meslek eğitimine başlayan genç polislere görev imkanı tanınıyor. Polis mesleği için yılda üç kez başvuru, kayıt işlemleri yapılıyor. 2016 yılı için başvuru tarihleri 15 Mayıs, 30 Eylül ve15 Kasım 2015. Meslek öğreniminde 1.yıl bin 33, 2. yıl bin 88, 3. yıl bin142 Euro maaş bağlanıyor. Polis mesleğine ilgi duyanlar en yakın polis merkezlerine müracaat edebilir” dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER