banner51

Alman Düşmanlığı Büyüyor

Yunanlılar, Selanik'te Alman konsolosunun katıldığı konferansı bastı.

Alman Düşmanlığı Büyüyor

 

Yunanistan'da ekonomik krizle birlikte Alman düşmanlığı da büyüyor. Selanik'te Alman konsolosunun katıldığı bir konferansı basan göstericiler polisle çatıştı. Kriz, ülkede define avcılığını da hortlattı.
Yunanistan'da alınan sert ekonomik önlemlerden Almanya'yı sorumlu tutan onlarca Yunan, Selanik'te yapılan ve Alman ve Yunan belediye başkanlarıyla Alman konsolosun ve Almanya Çalışma Bakanlığı müsteşarının katıldığı konferansı bastı.
Belediye çalışanlarından oluşan göstericiler, Konsolos Wolfgang Hoelsche Obermaier'in üzerine sıcak kahve döktü.
Göstericiler, "Almanlar bize yardım etmeye değil, ipimizi çekmeye geldi" diyerek Alman misafirlere tepki gösterdi, "naziler dışarı" sloganları attı.
Polisin göstericilere müdahale etmesiyle arbede yaşandı.
Alman konsolos, olaylara rağmen Yunanlara küsmediğini belirtti, "dün olduğu gibi bugün de Yunanların dostuyum" dedi.
Polis, çatışmanın ardından bina bina dolaşarak, hoparlörlerle İkinci Dünya Savaşı sırasında kaydedilmiş radyo yayınlarını ve nazi marşlarını yayınlayan göstericileri yakalamaya çalışıyor.
Selanik'in sol eğilimli belediye başkanı ise, hükümetin belediye çalışanlarının yarısını işten çıkarma talimatına uymayacağını açıkladı.
Belediye Başkanı, İşten çıkarılacakların listesini bekleyen İçişleri Bakanlığı'na, bu talebi yerine getirmeyeceklerini bildirdi. Diğer bazı belediye başkanları da, hükümetin belediye çalışanlarının işten çıkarılması konusunda ısrar etmesi halinde, toplu halde istifa etmeyi düşünüyor.
Kriz, Yunanistan'da define avcılığını da tetikledi. Avusturya asıllı bir Yunan, Osmanlı döneminde bölgenin idarecisi olan Tepedelenli Ali Paşa'nın hazinesini aramak için gerekli bütün izinleri aldı. Tırhala kentinde yürütülecek kazı çalışmalarında, milyonlarca avro değerinde altın bulunacağı umut ediliyor.
Arnavut asıllı Tepedelenli Ali Paşa, Yunanistan'ın kuzeyinde Osmanlı Sultanı İkinci Mahmut'a isyan etmiş, isyanın bastırılması sırasında ölmüştü. Tepedelenli Ali Paşa, 1822 yılında öldürülmeden önce kaşıkçı elmasının da sahibi olarak biliniyordu.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2012, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER