banner51

'Afrika Artık Kaderini Kendi Ellerine Aldı'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekvator Ginesi’nde düzenlenen 2’inci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katıldı. Çavuşoğlu zirvede yaptığı konuşmada, "Şu an aslında Afrika’nın büyüyen bir yatırım merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Afrika artık kaderini kendi ellerine aldı" dedi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrika’daki Ebola salgınına karşı 5 milyon dolarlık yardım paketi üzerinde çalıştığını da söyledi.

'Afrika Artık Kaderini Kendi Ellerine Aldı'
Dünyadaki ekilebilir tarım arazilerinin yüzde 60’ının Afrika’da olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bunun sadece Afrika’ya değil tüm dünyaya yetecek tarım üretimi sağlayacağını, bu nedenle de tarım ve gıda güvenliği konusundaki toplantının Afrika’da yapılmasının tesadüf olmadığını belirterek, şöyle konuştu:
 
"var olan mekanizmalarımızı daha da yaklaştırarak geliştirmeye çalışıyoruz. İş ağları ve müttefiklikler kuruyoruz. Bu çalışmalarımız ile birlikte Afrika ile Türkiye’nin geleceğinin birlikte daha aydınlık olmasını istiyoruz. Genç girişimcilere iyi bir sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Kadın girişimcilere öncelik verilmesi de gündemimizde önemli bir noktadır. Aynı zamanda bu kıtanın sosyo-ekonomik gelişimi için Türkiye elinden gelenin en iyisini yapmaya açıktır. Bu bağlamda da Afrika ülkelerine destek olma konusunda hazırdır. Bunun yanı sıra sosyal, kültürel ve akademik alanda değişimlerin gerçekleştirilmesini ve burs programları planlıyoruz. Böylelikle gelecek nesillerimizin daha yakın olmasını sağlayabiliriz."
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER