banner51

Afganistan'da Büyük Çatışma

Afganistan'da Taliban militanları ile çıkan çatışmada 61 kişi öldü.

Afganistan'da Büyük Çatışma
Afganistan'ın Badgis vilayetinde Taliban militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan silahlı çatışmada 61 kişinin yaşamını yitirdiği, 62 kişinin yaralandığı bildirildi.
 
Badgis Milletvekili Kazi Abdurrahim Rehil, yaptığı açıklamada, militanların 5 gün önce Badgis'in Balamurgab ilçesine askeri malzeme taşıyan konvoya ilçenin girişinde pusu kurduğunu, taraflar arasında çatışma çıktığını belirtti.
 
Rehil, çatışmada 56 militan ile 5 askerin hayatını kaybettiğini söyledi. Badgis 3. Tugay Komutanı General Davud Şah Vafadar da çatışmada 47 militan ile 15 askerin yaralandığını kaydetti.
 
Konvoya saldıran militanların sayısının binden fazla olduğunu vurgulayan Vafadar, bunların arasında diğer illerden katılan militanların da bulunduğunu dile getirdi.
 
''Bu saldırıda bazı komşu ülkelerin istihbaratının eli var'' diyen Vafadar, ölen militanların arasında Taliban'ın önemli komutanlarından 24 kişinin bulunduğunu, çatışma sonucu motosiklet ve otomobillerden oluşan 50 aracın da ele geçirildiğini kaydetti.
 
Taliban sözcüsü Qari Yusuf Ahmadi ise çatışmada 7 militanın yaralandığını, 53 askerin öldüğünü iddia etti.
 
Yetkililer, çatışmanın son bir yılda Badgis vilayetinde düzenlenen en kanlı eylem olduğunu bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2013, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER