AB'den Mısır'a Silah Ambargosu

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin Mısır’a silah ambargosu uyguladığını duyurdu.

AB'den Mısır'a Silah Ambargosu

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton bugünkü Mısır toplantısı sonrası, basına açıklamalarda bulundu. Mısır’daki şiddet olaylarının AB tarafından şiddetle kınandığını ifade eden Ashton, Mısır ordusunun göstericilere karşı kullandığı gücün orantısız olduğuna kanaat getirdiklerini belirtti. Ashton, “Mısır’da ölen insanların sayısından endişe duyuyoruz. Sina’da polislerin öldürülmesi, hükümete ait binalara saldırılması, kiliselerin ve camilerin tahrip edilmesi ve Mısır’daki Hıristiyan toplumunun hedef alınmasını da içeren terör saldırılarını da kınıyoruz. Bütün taraflara bu şiddet döngüsünü, provokasyonları ve nefret söylemlerini bir an önce durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. Bütün siyasi partilerin demokratik sürecin yeniden rayına oturtulması için gerçek ve kapsamlı bir diyaloga girmeleri konusunda ısrar ediyoruz. Demokratik prensiplere saygı gösteren ve şiddete başvurmayan hiçbir siyasi grup dışlanmamalıdır. Sorunun çözümü, siyasi uzlaşı ve birlikte çalışmaktan geçmektedir” dedi.

 
AB’nin bu süreçte Mısır’ı desteklemeye hazır olduğunu vurgulayan Ashton, AB tarafından, en savunmasız gruplara ve sivil topluma yapılan yardım konusunda Mısır’a verilen güvencenin de yeniden gözden geçirilmesi kararına vardıklarını söyledi. Ashton ayrıca, üye ülkelerin, iç baskıda kullanılabileceği düşünülen bütün ekipmanların Mısır’a ihraç lisanslarının askıya alınması konusunda anlaştıklarını belirterek, silah ambargosu uygulandığını duyurdu. Ashton, “Bütün AB ülkeleri, Mısır’a ve özellikle savunmasız biçimdeki Mısır halkına verilen desteği sürdürmek istiyor” şeklinde konuştu.
 
Öte yandan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton, Mısır toplantısı sonrası Suriye’ye ilişkin de bir yazılı açıklama yaptı. Ashton, Suriye’de kimyasal silah kullanılmış olabileceğine ilişkin haberlerin kendisini büyük endişeye sevk ettiğini belirterek, "Tekrar altını çiziyorum ki Suriye’de her kim tarafından olursa olsun kimyasal silah kullanımı kabul edilemez. Bu yöndeki raporlar derhal Suriye’ye gelmiş olan Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından detaylıca incelenmelidir. Bu kişilere yetkililerce her türlü kolaylık sağlanmalı ve şeffaf olunmalıdır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER