banner24

ABD, Terörle Mücadele Konusunda Yine 'Söz Verdi'

NATO Zirvesi için ABD'nin Chicago kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu Washington Büyükelçisi Namık Tan da katıldı.

ABD, Terörle Mücadele Konusunda Yine 'Söz Verdi'

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ABD Başkanı Barack Obama, Abdullah Gül’e, NATO Zirvesi boyunca Türkiye’nin çok yapıcı bir rol oynadığını söyledi. Barack Obama, "Amerika’nın değerli bir müttefiki olarak, bu yapıcı katkınızdan dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Bu bizim buradaki işimizi kolaylaştırdı. Eğer uygun görüyorsanız siz de, misafir olarak siz istediğiniz konuları gündeme getirin, ben de hem onları yanıtlayayım, hem de bizim konularımızı size aktarayım" dedi.

samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Gül'ün de çok iyi ağırlandıklarını belirterek, "Çok kapsamlı ve yararlı müzakereler yaptık. Ben ilk önce terörle mücadele konusuna değinmek istiyorum. Terörle mücadele konusunda sizden taleplerimiz var, bunları biliyorsunuz. Bunların karşılanmasını bekliyoruz. Bu konuda olumlu bir anlayışla çalıştığınızı biliyoruz. Ancak bir an önce sonuç almamız lazım bu konularda. Şimdiye kadar özellikle insansız hava araçlarının satışı konusunda netice alamadık. Bunları bir an önce yoluna sokmamız gerekir” dediği ifade edildi.

Gül-Obama görüşmesinde ikinci konu olarak ekonomik ilişkiler konusu gündeme geldi. Gül, Türkiye’nin öteki ülkelerle olan ekonomik ilişkilerini örnekleyerek, Türkiye-ABD ekonomik iliksilerinin istenilen düzeyde olmadığını belirtti ve “Siz bizim müttefikimizsiniz. Bunu siz Türkiye’ye ilk geldiğinizden bu yana söylüyorum. Elbette bir takım adımlar atıldı, bunları takdirle ve teşekkürle karşılıyoruz ama daha somut ilerlemeler kaydetmemiz lazım. Bu konuda mütevazı olamayız. İki ülkenin şu anda mevcut ilişkilerine yakışmıyor bu” dedi.

Daha sonra Gül, Ermeni ve Kıbrıs sorunlarına değindi. Gül, “Bunları ileride daha da kapsamlı değerlendiririz ama, bu konudaki görüşlerimizi biliyorsunuz, bunlar da bizim için önemli konulardır. İleride bu konularda daha ileri noktalara varmamız lazım” diye konuştu.

Gül, siyasi ilişkilerin bugünkü durumunun ne kadar tatmin edici olduğunu vurguladı. Gül, “Sözünü ettiğim konularda ilerleme sağlarsak, ilişkilerde büyük bir sıçrama yapabiliriz.” dedi.

Obama da, “Bütün bu değerlendirmelerinize katılıyorum. Özellikle ilişkilerimizin mevcut hali konusunda söylediklerinize gönülden katılıyorum, ilişkilerimiz çok iyi bir yerde. İnsansız hava araçlarının satışı konusunda önümüzde kongre var. Tek başımıza yapabileceğimiz bir iş değil biliyorsunuz. Dolayısı ile burada biraz çalışmamız gerek, onu da yapıyoruz biliyorsunuz. Kongre nezdindeki bazı konularda farkındalık yaratmak için birlikte çalışmamız lazım. Sizin bu ihtiyaçlarınızın farkındayız, anlıyoruz. Bütün bunlar bizim de gündemimizde var, üzerinde duruyoruz. Ekiplerimiz sizlerle birlikte çalışmayı sürdürecekler. Siz NATO ülkesisiniz, müttefiklerimizin her zaman iyi imkanlara sahip olmasını isteriz” diye konuştu.

Gül-Obama görüşmesinde Suriye konusu da gündeme geldi. Gül, Suriye ile ilgili Türkiye’nin durduğu noktayı ve görüşünü aktardı ve “Bugün yaşanmakta olan gelişmeler bizi gayet ciddi bir şekilde endişelendiriyor. Bu rejimin ülkesinde yaptıklarını kabul etmek mümkün değil. Bunu bir an önce sonlandırmamız gerekiyor. Bu konuda birlikte yaptığımız çalışmaların daha da artmasını bekliyoruz, bu ölümlere son verilmeli” dedi ve ABD’nin bu konuda daha etkin rol oynamasını istedi. Gül, Suriye konusunun hiç bir ülke ile ikili sorun olarak görülmemesi gerektiğini, konunun uluslararası toplumun bir sorunu olduğunu belirtti.

Obama da buna karşılık, “Bu konuda hiç bir endişeniz olmasın. Bu konuda sizle aynı çizgideyiz ve konunun uluslararası sorun olduğunda hiç bir şüphemiz yok. Başkalarının da şüphesi olduğunu sanmıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER