banner51

ABD Tarihinde Bir İlk!

Adalet Bakanı Holder ABD tarihinde ''Kongre'ye itaatsizlikle'' suçlanan suçlanan ilk kabine üyesi oldu.

ABD Tarihinde Bir İlk!

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ı, Meksika sınırında silah kaçakçılığını takip altına almak için yürütülen, ancak başarısızlıkla sonuçlanan ''Hızlı ve Öfkeli'' operasyonuyla ilgili talep edilen belgeleri kendileriyle paylaşmadığı gerekçesiyle ''Kongre'ye itaatsizlikle'' suçladı.
Meclis'te yapılan oylamada, Holder'a karşı ''cezai ve sivil'' nitelikteki iki ayrı paket, çoğunluğu oluşturan Cumhuriyetçilerin desteğiyle açık farkla kabul edildi. Oylamayı, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratların lideri Nancy Pelosi ve siyahi milletvekillerinin de aralarında yer aldığı çok sayıda Demokrat milletvekili salonu terk ederek boykot etti.
Siyahi bakan Holder, ABD tarihinde Kongre tarafından ''Kongre'ye itaatsizlik''le suçlanan görevdeki ilk kabine üyesi oldu.
Cumhuriyetçiler, Holder'ı, ''Hızlı ve Öfkeli'' operasyonuna ilişkin olarak Kongre'de yürütülen incelemeye sekte vurmakla suçlarken, Demokratlar ise, Cumhuriyetçilerin çabasının bir ürünü olan oylamayı, seçim senesinde ABD Başkanı Barack Obama'yı zor durumda bırakmayı amaçlayan siyasi güdümlü bir girişim olarak görüyor.
Adalet Bakanı Holder, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Bugünkü oylama, bazıları açısından iyi bir siyasi şov vazifesi görebilir, ama esasında bu hem aptalca, hem de Amerikan halkına ağır zarar verici bir çaba. Amerikalılar bundan daha iyisini bekliyor ve hak ediyor'' dedi. Holder, Cumhuriyetçilerin bu girişimini, seçim yılında siyasi güdümlü ve saptırılmış bir çaba olarak niteledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER