ABD ara seçimlerinin sonuçları ne anlatıyor ?

ABD ara seçimlerinde ortaya çıkan sonuçların değerlendirmeleri yapılıyor ve gelen verilere bakılarak ABD'de son iki yılda yaşanan siyasi dönüşüm ve değişimin seçimleri nasıl etkilediği görülüyor.

ABD ara seçimlerinin sonuçları ne anlatıyor ?

   İşte ABD ara seçimleri sonuçlarının bize anlattıkları:

KENT-KIRSAL AYRIMI DEVAM EDİYOR 

ABD'de kent ile kırsal arasındaki görüş ayrımının her zaman olduğu kadar yaygın olduğu görülüyor. Virginia ve Pennsylvania gibi kentsel eyaletlerde Demokratlar, beklenildiği gibi banliyöler, varoşlar ve civar semtlerinde daha fazla oy aldı ancak Indiana, Missouri ve Kuzey Dakota gibi kırsal eyaletlerde Cumhuriyetçiler kazandı. Bu da Demokratların hala mavi yakalılar ile beyaz yakalıları düşünsel boyutta bir araya getiremediğini gösteriyor.

TRUMP HALA SİYASİ BİR GÜÇ MERKEZİ

Başkan Donald Trump kaçınılmaz bir politik güç merkezi olmaya devam ediyor. Demokratlar Trump'ın kadınlar, etnik azınlıklar, gençler ve kentsel varoşlardaki üniversite mezunları arasında popüler olmamasının getirisini değerlendiriyor. Ancak Trump tüm seçimlerde kilit eyaletler olan Florida ve Ohio'da popülerliğini sürdürüyor ve bu da ona ciddi avantaj sağlamaya devam ediyor.

İLERİCİLER ŞANSLARINI KAYBETTİ

Ara seçimlerde ilerici görüşlere ve politikalara sahip adayların kampanyalar sonrasında yarattıkları rüzgara rağmen beklenen başarıyı yakalayamamış olması da 2020'de Demokratların en azından kimleri başkan adayı olarak göstermeyeceğini bir anlamda teyit etmiş oldu. Bu noktada fazla ilerici görüşlere sahip bir adayın çıkarılmayacağı öngörülebiliyor.

VALİLİK KAZANIMLARI  BAŞKANLIK YARIŞINDA CUMHURİYETÇİLERİN LEHİNE OLACAK

Ara seçimlerde yapılan eyalet valilikleri seçimlerinin en kritiklerini de yine Cumhuriyetçiler kazandı. Özellikle Florida, Iowa ve Ohio başkanlık mücadelesinde önemli eyaletlerdi ve tümü Cumhuriyetçilerin elinde kaldı.

CUMHURİYETÇİ PARTİ ARTIK DAHA TRUMPÇI

Cumhuriyetçi Parti her zamankinden daha fazla "Trumpçı" hale geldi çünkü Trump'ı açıktan eleştiren birçok Cumhuriyetçi isim yerel seçimlerde kaybetti ve yerlerine Başkanın politikalarını destekleyen kişiler geldi. Bu da daha bölünmüş bir Kongre ve daha sert geçecek tartışmalar anlamına geliyor.

DUVAR PROJESİ TRUMP'A SENATO'DA KAZANDIRDI MECLİS'TE KAYBETTİRDİ

Trump'ın Meksika sınırına örmek istediği duvar konusunun da kendisine Senato seçimlerinde fayda sağladığı ancak Temsilciler Meclisi'nde elinin zayıflamasına neden olduğu da bir başka çıkarım olarak değerlendiriliyor.

TRUMP'IN MAVİ YAKALAR ÜZERİNDE ETKİSİ ZAYIFLIYOR

Demokratlar Trump'ın 2016'da başarılı olduğu ortabatıdaki endüstriyel bölgelerin Senato seçimlerinde bu kez başarılı oldu ve bu da Trump'ın mavi yakalı kesim üzerindeki etkisinin azalmaya başladığını gösteriyor ki bu da yine 2020 başkanlık seçimleri için son derece önemli göstergelerden biri.

KADINLARIN SİYASET SAHNESİNDEKİ TARİHİ YÜKSELİŞİ 

Bir başka önemli sonuç da Amerikan siyasetinde kadın adaylara duyulan ilgideki artış oldu. Ülke tarihinde daha önce hiç olmadığı oranda kadın aday yarış kazandı ve toplamda Kongre'ye 95 kadın seçildi ki bunların arasında 'en genç kadın', 'Müslüman kadın' ve Amerikan yerlisi (Kızılderili) kadınlar' bulunuyor. Daha önceki en yüksek rakam 84 idi. Bu da Demokratların bir sonraki başkanlık seçimi için yeniden kadın bir aday gösterebileceği olasılığını arttırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER