banner51

9 Ayda 14 Bin Kişi Kosova'yı Terk Etti

Kosova İçişleri Bakanlığı’nın Vatandaşlık Sığınma ve Göç Departmanı, ülkede ekonomik ve sosyal faktörlerden dolayı geçen yıl 21 bin, bu yılın ilk 9 ayında ise, 14 bin kişinin Kosova’yı terk ettiğini açıkladı.

9 Ayda 14 Bin Kişi Kosova'yı Terk Etti
Daha iyi bir gelecek için Batı ülkelerine gitmeye çalışan Kosovalılar, tüm zorlukları göze alarak Kosova’dan ayrılıyor. Son günlerde kaçışların yoğunlaştığı Prizren ve Ferizovik bölgelerine Ştimle bölgesi de eklendi. Kosova’yı terk edenler Sırbistan’dan Macaristan’a buradan da herhangi bir Avrupa ülkesine sığınmayı çalışıyor. Alarma geçen Kosova Polisi ise sınır kapısında, ülkeyi terk etmeye çalışanları durduruyor. Uzmanlar Kosova’da mevcut ağır sosyal ekonomik durumun ve giderek artan işsizliğin, vatandaşların Batı’ya göçünde en büyük etken olduğuna işaret ediyor.
 
Fransa’da ikamet eden ya da bu ülkeye sığınmak için yola çıkan Kosovalıların, Fransa’da ikamet edebilecekleri umudunu koruyabilecekleri kaydedildi. Kosova medyalarından çıkan haberde, Fransa’nın Kosovalılara sığınma hakkı verdiği yazıldı. Kosova’nın güvenli ülkeler listesinden çıkarılması ile sığınma hakkının da yeniden doğduğu belirtildi. Kosovalılara sığınma hakkı başvurusunda bulunma imkanının sağlanması, Fransa’da eleştirilere de yol açtı. Bu karar ile Fransa’ya Kosova’dan çok sayıda sığınmacının akın edebileceğine işaret edildi. Şu anda ise 3 bin 500 Kosovalı Fransa’da sığınmacı olarak bulunuyor. Sığınmacı durumunda bulunan Kosovalılar ise parklarda, köprü altılarında zor günler geçiriyor.
 
Kosova üst düzey yetkilileri, Kosova’dan kaçışlar konusunda suskunluğunu korurken, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava, gençlere ülkeyi terk etmemeleri ve yabancı ülkelere gitmemeleri çağrısında bulundu. Naim Tırnava, “Kosova İslam Birliği ve şahsım adına, sizlerden gelecek nesillerin daha iyi bir geleceğe ve bilgiye sahip olmaları için, ülkemizi terk etmeyip burada kalıp hep beraber ekonomik zorlukları ortadan kaldırmak için mücadele etmenizi rica etmekteyim" dedi. Tırnava, özelikle Cuma namazlarında gençlere bu tür çağrıların yapılacağını da bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER