60 Kişi Gözaltına Alındı

Danimarka’da polisin sabah saatlerinde başlayarak 62 adrese gerçekleştirdiği baskınlarda 60 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Roman ve Suriye vatandaşları yanı sıra Danimarkalı bir avukat ile muhasebecinin de bulunduğu bildirildi.

60 Kişi Gözaltına Alındı
Gözaltına alınanların, insan tacirliği, sahte belge düzenlemek ve kullanmak, devleti dolandırmak suçlarıyla mahkemeye sevk edilecekleri bildirildi. Kopenhag’ın üzerinde bulunduğu Sjylland adası üzerinde gerçekleştirilen baskınları Emniyet Genel Müdürlüğünün mali şube ekipleri ile vergi dairesi memurlarından oluşan 400 görevlinin katıldığını belirten Mali Şube Emniyet Müdürü Karl Erik Agerbo “saat 09.30’da başladığımız operasyonlar devam ediyor. Daha fazla kişinin gözaltına alınmasını bekliyoruz. Gözaltına alınan ilk 60 kişiden 10’u insan tacirliği, 50’si dolandırıcılıkla suçlanıyor. Yakalananlardan birçoğunun kimliklerini bilerek başkalarına kullandırıldıkları tespit edildi. Kimliklerin çok sayıda Doğu Avrupalının Danimarka’ya getirilerek çeşitli soygun, dolandırıcılık, hırsızlık gibi olaylar için kullanıldığını biliyoruz. Şebekeyi yöneten Roman vatandaşlarının da kimlikleri ve gizli banka kodlarını kullanarak ekonomik suç işlediğini tespit ettik. Operasyonlarda gözaltına alınanlar sorgulanmaya başlandı. Operasyon ve sorgulamalar tamamlandıktan sonra hepsi de mahkemeye sevk edilecek. Danimarkalı bir avukat ve Muhasebeci suç ortağı olarak ve mesleklerini kötüye kullanmak suçundan gözaltına alındı" dedi.
 
Polisin, Kopenhag’da gerçekleşen iki terör saldırısının ardından terörle mücadele yasasında yapılan değişikliklerden ve arttırılan yetkilerinden yararlandığı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER