banner51

3 Yılda 8'inci Kabine Değişikliği

Danimarka’da Adalet Bakanı Karen Hakkerup’un görevinden istifası üzerine, Başbakan Helle Thörning Schmidt kabinede değişiklik yapmak zorunda kaldı. Adalet Bakanı Karen Hakkerup, Tarım ve Gıda Maddeleri Genel Müdürlüğü’ne atandığı için istifa ettiğini söyledi.

3 Yılda 8'inci Kabine Değişikliği
 
Karen Hakkerup’un yerine Çalışma Bakanı Mette Frederiksen atanırken, Çalışma Bakanlığına Henrik Dam Kristensen atandı. Başbakan Schmidt, Kraliçe Margrethe’nin huzuruna çıkarak, iki bakanın atanmasını onaylattı. Başbakan Schmidt Kraliçenin onayını aldıktan sonra Amelienborg Sarayı çıkışında yaptığı açıklamada, "Karen Hakkerup’un Adalet bakanlığı görevinden istifa etmesine üzüldüm ama Mette Frederiksen’in çok iyi bir Adalet Bakanı olacağına inancım sonsuz. Çalışma Bakanı Henrik Dam Kristen ise daha önce çeşitli bakanlıklarda bulunmuş tecrübeli bir siyasetçi. İktidarda bulunduğumuz 3 yılda sanıyorum 8’inci kez kabine değişikliği yaptım ve Kraliçenin huzuruna çıktım" dedi.
 
Öte yandan aşırı sağ Danimarka Halk Partisi Sözcüsü Peter Skaarup, Karen Espersen’in, yeni görevi nedeniyle değil, daha önce görevden uzaklaştırdığı Müsteşar Anne Christine Axelsson ve Daire Başkanı Jens Christean Bülov’a karşı mücadeleyi kaybettiği için istifa ettiğini öne sürdü. Peter Skaarup, yeni Adalet Bakanı Mette Frederiksen’in yabancılar yasasındaki 24 yaş kuralına karşı zayıf davrandığını belirterek, yabancılar konusunda nasıl bir bakanlık sergileyeceğini merakla beklediğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER