CHP İzmir'de bu yaz sıcak geçecek

Ben Haber 84. sayıdan...

CHP İzmir'de bir güç savaşı mı var?

Evet CHP İzmir'de bir güç savaşı var ve bu savaş daha yeni ortaya çıkmadı. 3-4 senedir var bu savaş. Bunu Tuncay Özkan ve Aziz Kocaoğlu arasında gördük. Sonunda da Tuncay Özkan, Kocaoğlu'nu devre dışı bıraktı. Bunu da yerel seçim döneminde gördük. Hatta öyle bir gördük ki Aziz Bey ile selamı sabahı olan bile her türlü görevden uzaklaştırıldı. Güç savaşının diğer bir safhası ise yerel seçim süreci oldu. Tuncay Özkan, Tunç Soyer, Murat Bakan gibi güçler karşı karşıya geldi. Herkes kendine bazı kaleler kaptı. Şimdi bu güç savaşı Tunç Soyer ve Tuncay Özkan arasında iki odağa inmişe benziyor. Tunç Soyer bu kentin yeni patronu olduğu mesajını veriyor. Tuncay Özkan ise "Bu şehrin patronu sen değilsin benim!". Bu iki güçten hangisinin başarılı olacağını yaz sonunda başlaması beklenen kongre süreçleriyle birlikte göreceğiz. Bu nedenle CHP İzmir açısından bu yaz çok sıcak geçecek. Delege kavgaları başlayacak, ilçe başkanlarıyla devam edecek ve il başkanlığı yarışıyla birlikte zirveye çıkacak. Bu nedenle Tuncay Özkan son olarak İzmir ziyaretinde bir güç gösterisinde bulundu. Kendisiyle birlikte hareket eden belediyelerin Büyükşehir'den yardım almadığını dile getirerek Soyer'e mesaj verdi.

“Yücel, kararını vermelidir”

Peki bu denklemin içinde İl Başkanı Deniz Yücel nerede?

Deniz Yücel daha tam olarak ne yapacağını ortaya koymadığı için, henüz nerede olduğunu göremiyoruz. Bugün ortada bir tahterevalli var. Bu tahterevallinin her iki ucu da eşit mesafede. Fakat İzmir'deki dengeler hangi taraftan yana durursa, o taraf patronluğunu ilan edecek. Benim gördüğüm kadarıyla Deniz Yücel birkaç tarafla da diyalog halindeydi. Kocaoğlu, Batur, Soyer, Özkan... Şimdi bu süreçte Deniz Yücel'e düşense tavrının ne taraftan yana olacağına dair bir karar vermesidir.

“Eğer Soyer'den yana tavır gösterirlerse...”

İlçe belediye başkanları nasıl konum alır bu durumda?

Bana göre ilçe belediye başkanlarının bir karar vermesi lazım. Tuncay Özkan ile mi hareket edecekler, yoksa Tunç Soyer ile mi? Mantığa göre akıllı bir belediye başkanının Tunç Soyer ile hareket etmesi gerekiyor. Çünkü beş yıl boyunca Soyer ile çalışacak. Tuncay Özkan'ın ise bu beş yılın sonunda aynı gücü muhafaza edip edemeyeceğinin garantisi yok. Siyasette her an her şey olabiliyor ve başkanlar beş yıl boyunca hizmet üretmek zorunda. Sen Tunç Soyer'den yana tavır gösterirsen, o da sana ona göre tavır gösterir.

“Tütüncüoğlu ile bir sınav verecekler”

CHP'nin kentteki duayen siyasetçilerinden Faik Tütüncüoğlu, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir kere Faik Tütüncüoğlu partisin aleyhine çalışmamıştır. Buradan CHP İzmir Disiplin Kurulu'na bir tek şey söylemek istiyorum. Tütüncüoğlu'nun seçimden çok önce iddia ettiği konular doğru mu, değil mi? Bunu araştırsınlar ve yapacakları bu araştırmaya göre karar versinler. Düşünce özgürlüğünün suç olmaktan çıkarılacağını iddia edenler, Faik Tütüncüoğlu ile birlikte bir sınav verecekler.

“Adalara boykot başlayabilir”

Yunanistan'ın teknelerden alacağı “Deli Dumrul” vergisini Türkiye'ye duyurduğumuzda yetkililerin bile konudan haberi yoktu. Şimdiyse tepkiler yükselmeye başladı. Sizce ilgili kurumlar neden bu kadar geç kaldı?

Anladığım kadarıyla kendi iç siyasetimize o kadar gömülmüşüz ki, bizi ilgilendiren dış konularda dahi geç refleks gösterir hale gelmişiz. Bana göre Yunanlıların bu vergileri sıkıntı doğurmaya devam edecek. Çünkü hazırladıkları metinde “Yunan karasularına giren” diye bir ifade var. Örneğin İzmir'den Bodrum'a giderken Yunan karasularına giren bir tekneden bu vergi istenirse ne olacak? Bizim bu konunun üstüne gitmemiz sonrasında konuya müdahil olan tüm paydaşlar, olayın üstüne gitmeye başladı. Hatta tanıdığım birçok tekne sahibi de Yunan adalarına gitmeme kararı aldılar. Burada bir boykotun dahi başladığını söyleyebiliriz. Eğer bayramda Türkler buralara gitmezse, ada ekonomileri de büyük kayıp yaşar. Çünkü bu adalara giden Türkler çok iyi paralar bırakıyor. Hatta denebilir ki adaları Türkler besliyor. Umuyorum ki Türkler tepki olarak bu adalara gitmez ve Yunanlılar da Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olurlar.

YORUM EKLE