CHP, İzmir adayını 15 Kasım'a kadar belirlemek zorunda!

Ben Haber 75. sayı...

CHP'nin doğru aday konusunda sıkıntı yaşama ihtimali var mı? Toplam 23 belediyeden kaçında değişim bekliyorsunuz?

CHP günü yaşayan, programı, hedefi ve stratejisi olmayan bir parti. Seçmenini ciddiye alarak aday belirlediğine inanmıyorum.MHP ile AK Parti'nin kapışmasından dolayı ellerini ovuşturuyorlar. Bu durumda da mantıktan uzaklaşıyorlar. CHP'nin duyguları benim olsun, küçük olsun, benim arkadaşım olsun mantığı. İzmir'i ele alalım. Eğer sen İzmir'de Aziz Bey'i değiştireceksen ve yeni bir aday atayacaksan, bana göre bunu en geç kasımın 15'ine kadar yapmak zorundasın. 45 güne kadar bekletirsen senin adayın kendisini tanıtamaz bile. Belediyelere gelince; bu partide kıstas başarı olsa, bundan önceki seçimlerde birçok belediye başkanının değişmemesi lazımdı. İsim de veririm Cevat Durak derim. O dönemde en fazla açılış yapan isimdi. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu.... Bugün herkes Çeşme'nin ne kadar kötü yönetildiğini, başkanın hemen değiştirilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Çeşme'de başarılı bir belediye başkanlığı profili çizen Tütüncüoğlu son gece adaylıktan alındı. Şimdi böyle bir genel başkanın olduğu partide kesin laflar edemezsin.

"MHP İLE AK PARTİ YENİDEN MASAYA OTURABİLİR"

Cumhur İttifakı bir anda rafa kalktı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demirel'in söylemiyle siyaset için 24 saat uzun bir süredir. Devlet Bahçeli gibi bir lidere de baktığımı zaman 24 saatin bile uzun olduğunu düşünebiliriz. Bu nedenle seçimlerin 4,5 ay sonra olduğunu düşünürsek, doğmamış çocuğa don biçmiş oluruz. Bugünkü durum, seçimlere 45 gün kala da devam ederse o zaman dengelerin değişeceğini söyleyebilirim. İzmir'i düşündüğümüzde MHP ile yapılabilecek bir ittifakta AK Parti'nin iddialı olacağı konuşuluyordu. Eğer bu ittifak uygulanmazsa AK Parti'nin konumunun zor olacağını düşünebiliriz. MHP 'Af' silahını son güne kadar AK Parti'nin önüne koyacak. MHP'siz bir ittifakın AK Parti'ye açacağı yaralar görüldüğü takdirde Tayyip Bey bu olayla ilgili tavrını değiştirebilir. MHP ile AK Parti yeniden masaya otururlar ve ittifakı konuşurlar.

"İYİ PARTİ, KİLİT KONUMUNU KAYBETTİ"

İYİ Parti İzmir 24 Haziran'da beklenenin altında kaldı. İzmir'de yeniden ivme yakalayabilir mi? 

İYİ Parti'den beklentiler yüzde 22'ye varıyordu. O günden bugüne ne oldu da bu parti yüzde 10'ları zor aldı? Meral Hanım'ın yanında yer alanların birçoğu 'Merkez sağda yeni bir partiye ihtiyaç var ve biz merkez sağdaki bu boşluğu dolduracağız' diye yola çıktı. Parti Türkiye geneline baktığımız zaman mini bir MHP'leşmeye gidiyor. Merkez seçmen bu oluşumdan rahatsız ve haklılar. 1,5 ay önce kilit parti İzmir'de İYİ Parti olacak diye konuşulurken, bugün kilit konumunu terk etmiş konumda. Yıldırım Ulupınar buranın ne olması gerektiğini anlatmaya çalıştı, Koray Aydın ve Musavat Dervişoğlu da kendi görüşlerine göre buranın ne olmasını anlatmaya çalıştı. Demek ki burada Akşener, Koray Aydın yönünde tavır koydu ve böyle bir il başkanı atandı. 

"BASKI OLMASA NEDEN İSTİFA ETSİNLER?"

Yıldırım Ulupınar ekibi, Hüsmen Kırkpınar'a şans veremezmiydi? İstifalar erken olmadı mı?

Seçimlere 4-5 yıl olsa belki zaman tanıyabilirsiniz. Süre uzun olsa belki şans tanınırdı ama şu anda şans tanınacak bir ortam yok. Bu değişikliği yapanlara şunu sormak lazım. İzmir'de sizi ne rahatsız etti de böyle bir imaj yaratacak atamalara gittiniz. İstifa ettirilenler ve görev ayrılanlar dahil çoğu merkez sağdan gelenlerdi. Ulupınar ve ilçe başkanlarına baskılar olmasa niye istifa etsinler? İYİ Parti, bu şehirde seçimlerde kilit parti konumunu kaybetti.

"FOLKART'IN İZMİR'E KATKISI İNANILMAZ"

Folkart bir yandan yeni inşaat projeleri tanıtırken, diğer yandan da sosyal sorumluluk projelerinde hız kesmiyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir kere Folkart'ın İzmir'e katkısı inanılmaz. Folkart 13 yıllık geçmişe sahip bir kurum ve 13 yılın tamamında çizgisini hep korumuş. İnşaat sektöründeki çizgisini keskin bir okla nasıl zirveye doğru çıkarıyorsa, sosyal sorumluluk projelerinde de aynı çizgiyi izliyor. Mesut Sancak; 'Bu kentten kazanan bir kuruluş olarak bunları yapmamız bir lütuf değil, bizim görevimiz' diyor. Ne yazık ki İzmir'den kazanan birçok eski yerleşik sanayicide ve firmada bu düşünceyi göremiyoruz. Aslında Mesut Sancak İzmir'in yerel zenginlerine de örnek olmaya çalışıyor. İİzmir'in taşını toprağını satarak kazanmış insanlara mesaj veriyor. 'Biz İzmirliyiz' deyip ortaya çıkıp konuşanların hiç bir projede Folkart'ın yüzde 10'u kadar bile etkinlik içine girmediklerini görüyoruz. Ayrıca Atatürk sergisini gidip görmeyenlere tavsiye ederim, bu kadar kapsamlı Atatürk sergisini bu kadar detaylı ilk defa açıldığını düşünüyorum. Folkart'ı kutluyorum.

YORUM EKLE