CHP Çeşme Örgütü, Tütüncüoğlu'na ne yapmak istiyor?

Bayramdan önce çok önemli bir haber 9 günlük tatil heyecanı içinde gümbürtüye gitti.

Neydi bu haber? CHP Çeşme Örgütü, 50 yıllık CHP’li Faik Tütüncüoğlu’nu kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna vermişti.

Tütüncüoğlu’nun suçu neydi? Yıldızının barışmadığı ve çok ağır suçlamalarla eleştirdiği Ekrem Oran’ın, Çeşme’ye belediye başkan adayı yapılmaması için çalışması.

Faik Tütüncüoğlu yaklaşık 6 ay önce BEN HABER’DE yayınlanan röportajında Oran ile ilgili çok ağır suçlamalar da bulunmuştu. Peki, Ekrem Oran bu haberleri tekzip etti mi? Bu suçlamaların uydurma olduğuna dair bir açıklamada bulundu mu? Kesinlikle böyle bir açıklaması olmadı.

Tütüncüoğlu, Ekrem Oran ile ilgili neler söylemiş, önce bir hafıza tazeleyelim, “Yaklaşık 15 yıl önce bu çocuğu partiye ben aldım. Meclis üyesi yaptık. İlk dönem düzgün çalıştı. İkinci dönemde hataları başladı. Devamlı yalan söylüyordu. Mesela başkan yardımcısı ve imar komisyonu başkanı olduğunu söylüyormuş. Onu dönemin ilçe başkanı ve meclis üyeleri önünde uyardım bir daha böyle konuşma diye. O bitti diploma krizi çıktı. Biz sanıyoruz ki bu arkadaşımız üniversite mezunu. Bize öyle söyledi. Sonra öğreniyoruz ki lise mezunu. Bir de düğün olayı var. Benim ismimi kullanıp düğününü yaptı.’’

***

Biraz önce yazdığım gibi Ekrem Oran bu çok ciddi iddiaları yalanladı mı, öyle bir şey yok. Basın toplantısı düzenleyip “Faik Tütüncüoğlu bana iftira atıyor” dedi mi? O da yok. O zaman neye dayanarak Faik Tütüncüoğlu'nu partiden atacaksınız?

Çeşme’de dört dönem belediye başkanlığı ve iki dönemde ilçe başkanlığı yapan gerçek bir CHP’liye yapılan bu hareket; utanmazlık, terbiyesizlik ve vefasızlıktır.

***

Ekrem Oran Çeşme’de seçimlerde başarılı olmuş mudur? Kesinlikle bu seçimlere gelene kadarki en başarısız CHP’li başkan olarak koltuğa oturmuştur.

Hesap ortada. Bir dönem önce Muhittin Dalgıç tek başına yüzde 56 oy almış. CHP’nin adayı Ekrem Oran’ın Millet İttifakı ve HDP desteği ile aldığı oy ise yüzde 53. Peki bu oyun içindeki İYİ Parti ve HDP oyları ne kadar? Yüzde 20. Demek ki Ekrem Oran’ın gerçek oyu yüzde 33. Bu mu başarı?

***

İhraç gerekçelerinden birisi de Tütüncüoğlu’nun partisi aleyhine çalışma yapmış olduğu iddiaları.

Seçimlerden önce Faik Tütüncüoğlu kesinlikle partisinin aleyhine çalışmadı. Ben şahidim “Başkan bu seçimlerde ne yapacağız?” diyen herkese Tütüncüoğlu’nun cevabı “Kesinlikle mecliste CHP’ye oy vereceğiz’’ oldu. “Başkanlık için ne yapacağız?”diyenlere de “Ben karışmam’’ şeklinde cevaplar verdi.

Tütüncüoğlu’nun yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Günahınız kadar sevmediğiniz bir adama oy ister miydiniz?

Yalancılıkla suçladığınız insana Çeşme gibi bir yerde 5 yıl kefil olur muydunuz? İşte Faik Tütüncüoğlu da böyle bir insana oy istemedi ama oy vermeyin de demedi.

Buradan CHP İl Başkanı Deniz Yücel’e bir tavsiyede bulunayım.

Kesinlikle bir il başkanı olarak böyle bir oyuna alet olmayın. Geçmişi başarılarla dolu 50 yıllık bir CHP’liyi partiden uzaklaştırmayın.

Ha bir de sakın ola ki Kemal Karataş’ın yaptıkları ile Faik Tütüncüoğlu’nun olayını bir görmeyin. Elma ile armutları toplayıp disiplin kurulundan ortak bir karar çıkarmayın.

YORUM EKLE