Birbirimize sarılamasak da; sevgi, huzur, mutluluk dokunuşları kazanacak

Kaç gündür evdeyim? Günleri saymıyorum ya da sürecin ne olacağını, daha ne kadar evde kalacağımızı düşünmüyorum. Bana söylenen: riskli grupta olduğum için evde kalmam gerektiği ve benim de sessizce bu duruma uyum sağlamam. Bu kadar kabullenici olmak "Kaçınma" davranışı olabilir mi bilmiyorum!!!!!  İlk günlerde elimde telefon, karşımda bilgisayar sürekli haberlere odaklanıp aldığım bilgileri çevremdeki kişilere aktardığımın çok geç farkına vardım. Eşimi kapıda karşılayıp, her türlü önlemle sterilizasyona tabi tuttuğumun ve dışarı çıkmak zorumda kaldığımda aldığım önlemler dışında virüsle karşılaşma olasılığını fazlasıyla düşündüğümün farkına varınca stres ve kaygı düzeyimin normalin üzerinde olduğunu algıladım. 

Evrimsel süreçte kaygı ve korkunun hem bireyi hem de türü koruduğunu biliyoruz. Belirsizlik durumunun bu kadar fazla olduğu bir süreçte, insanların kaygı ve korku duyguları içinde olması çok doğaldır. Ancak önemli olan bu duygularla sağlıklı başa çıkma yollarını geliştirmek olduğunu bilmeliyiz. 

Farkındalıkla birlikte yapabileceğimin en iyisine yapmaya ve yardımlara odaklanmaya başladım. Pandemi sürecinin tüm Dünya’yı maddi ve manevi olarak etkilediği gerçeğini kendime hatırlatarak maddi kaygı düzeyimin olağan bir durum olduğu gerçeğinden yola çıkıp, evine ekmek götüremeyenlerle onlara yardım etmek isteyenleri buluşturan UMUT TEKNESİ projeme ağırlık verdim. Gerçek ihtiyaç sahiplerine umut olabilmek kaygı düzeyimi azaltan etkenlerden oldu. Sokak hayvanlarının su ve yiyecek ihtiyaçlarının sevgili Mehlika Gür sayesinde karşılanması içimi serinletti. “Evde kalmaktan çok sıkılıyorum, özgür değilim, maddi sıkıntı içindeyim, hastalanacak mıyım, geleceğim garanti altında değil.” Gibi düşüncelerimin yerini ““Evet biraz kısıtlanmış hissediyorum ama sağlığım yerinde, hastanede yatmıyorum. Bu dönemde Dünya ve insanlık için ne yapılması gerekiyorsa üstüme düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum” gibi olumlu düşüncelerle yer değiştirdiğini gördüm.  

Sevgili Urla Kızılay Başkanı Sayın Nurgül Çağatay Saltık’ın ve gönüllü annelerin Karantina ve Ramazan sürecinde elleriyle pişirdikleri yemekleri ihtiyaç sahiplerine dağıtarak üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini biliyorum. Anneler gününde Sayın Başkanımızın İzmir’imizin en fedakâr sanatçısı Mikrop Hikmet ile beni göreve davet etmesi üzerine ANNElere pasta ve çiçeklerimizi sunmak üzere seve seve yola çıktık. Mikrop Hikmet’le yola çıktığımızda sokaklar bir tek 65 yaş grubuna ayrılmıştı. Sokaklarda günlerdir evinden çıkmayan bastonlar, yavaş yürüyen beyaz saçlı nine ve dedeler. Çocuk yüreklerini kaybetmeyen mutlu azınlığa sevgiyle gülümseyerek yol boyunca el salladık. Annelere sunduğumuz Pasta ve çiçeklerin sonrasında 100 aileye iftar için hazırlanmış sıcak yemek dağıtımını birlikte yaptık. Mikrop Hikmet’in şarkıları eşliğinde yalnızlık ve çaresizlik hisleriyle boğuşan, kimi zaman bu sürprizle ağlayan yüreklere dokunmanın mutluluğuyla onlarla birlikte "Hüzünlendik, Gülümsedik, Huzurlandık." 

Biliyorum!!!! Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Şu anda birbirimize sarılamasak da Dünya için "Sevgi, Huzur, Mutluluk" dokunuşları kazanacak……

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Güzeltepe
Hüseyin Güzeltepe - 2 ay Önce

Zuhal hanım sizinle birlikte mikrop Hikmet kardeşimi günlerdir takip ediyorum. Çok ulvi bir davranışla ihtiyaç sahibi olan herkese yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Önce hayırsever bulup onlardan alıp ondan sonrada ihtiyaç sahiplerini bulak onlara ulaşıyorsunuz.Gerçekten çok özverili ve yorucu bir çalışma. Bu yüzden sizleri gönülden kutluyorum. Hayırlarınızı Allah kabul etsin.iyiki varsınız. Sizlere ve ekibinize saygı duyuyorum.selamlar sevgiler.

E.Ç
E.Ç - 2 ay Önce

ALLAH Hepinizin yaptığınız yardımlardan hizmetlerden her türlü fedakarlıklardan razı olsun ALLAH sizlerede karşılık olarak mükafatını versin inşAllah TEŞEKKÜRLER :)

gülsr inam
gülsr inam - 2 ay Önce

Uğraşın ve çaban sonucu karşı taraftan aldığın haz iç huzurunu çoğaltmış olup, sayende yakın çevrende; sen ve ekibin sayesinde insanlara bir nebzede olsa mutlu edebilmişse bu güzel canlar için kocaman bir zenginliktir Zuhal'cim.Teşekkür ederim insanlık adına sana,ekibine ve güzel gönüllülerin ize.....

hikmet durmuş
hikmet durmuş - 2 ay Önce

Zuhal ablacım.. Senin o özel yüreğinden öpüyorum.. Her porjede yan yana olmaktan gurur duyuyorummmm

Kani Özgün
Kani Özgün - 2 ay Önce

Sizi candan kutluyorum. İnsanlara dokunabilmek çok güzel bir duygu. Bunu sizin fazlasıyla yaşadığınızı umuyorum. Allah bu duyguları bizede yaşamayı nasip etsin. Saygılarımı sunarım.